Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eugène Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady” - opis obrazu, interpretacja, symbolika

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eugene Delacroix ukończył pracę nad obrazem „Wolność wiodąca lud na barykady” w 1830 r. Dzieło miało upamiętnić rewolucję lipcową (27-29 lipca 1830), kiedy niemal całe społeczeństwo wyszło na ulicę, by udaremnić podjętą przez Karola X próbę powrotu do absolutyzmu.

Na dole płótna widnieją ciała pomordowanych powstańców. Ich twarze wykrzywione są w cierpieniu i bólu. Stoi nad nimi kobieca postać, która w jednej ręce trzyma strzelbę, a w drugiej, wzniesionej do góry, dzierży flagę Francji. Swoją postawą zdaje się zachęcać znajdujących się za nią ludzi, by nie szczędzili sił i ruszyli do walki. Jest ona bosa, ubrana tylko w żółtą suknię, zsuniętą do pasa w taki sposób, że odsłania piersi. Na głowie ma czapkę frygijską – symbol rewolucji francuskiej z 1798 r. Obok niej znajdują się powstańcy dumnie manifestujący broń. Zostali przedstawieni w ruchu, dlatego możemy domyślać się, że pędzą do walki. Są wśród nich przedstawiciele wszystkich warstw społecznych: mamy tu eleganckiego mężczyznę w czarnym cylindrze, ale pojawiają się także chłopi w poszarpanych ubraniach. Twarze wszystkich naznaczone są determinacją i wolą walki.

Kobieta trzymająca flagę jest przedstawieniem Marianne – symbolu...

Podobne wypracowania