Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kopciuszek - motyw Kopciuszka w literaturze, filmie i sztuce - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw Kopciuszka jest znany nie tylko w literaturze, ale także w filmie, a nawet sztuce. Wielu artystów zainspirowanych tą wspaniałą historią wykorzystywało ją w swoich dziełach.

„Śnieżka” to baśń napisana przez braci Grimm. Pod wieloma względami przypomina opowieść o Kopciuszku. Główna bohaterka to również półsierota, która straciła matkę. Jej ojciec poślubia inną kobietę. Jest ona okrutna i zła. Dziewczynka, podobnie jak Kopciuszek przeżywa ciężkie chwile, jest samotna i pozbawiona nadziei na zmiany. Wygnana przez macochę i skazana na pewną śmierć odnajduje ratunek w małej, leśnej chatce, zamieszkałej przez siedmiu krasnoludków. Mimo wielu przerażających wydarzeń jej historia kończy się szczęśliwie, poznaje ona wspaniałego królewicza i odnajduje szczęście. Niedobra macocha ponosi karę i ginie. Także współczesne utwory literackie posiadają motyw Kopciuszka. Zazwyczaj miłosne, romantyczne historie przedstawiają miłość przeciętnej, czasem nawet biednej dziewczyny i przystojnego, bogatego mężczyzny. Takie uczucie ukazuje Helena Mniszkówna w powieści „Trędowata”. Niezamożna guwernantka zakochuje się z wzajemnością w bogatym magnacie. Dochodzi do zaręczyn, ale losy tej pary kończą się tragicznie,...

Podobne wypracowania