Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kopciuszek - motyw Kopciuszka w literaturze, filmie i sztuce - opracowanie tematu

Motyw Kopciuszka jest znany nie tylko w literaturze, ale także w filmie, a nawet sztuce. Wielu artystów zainspirowanych tą wspaniałą historią wykorzystywało ją w swoich dziełach.

„Śnieżka” to baśń napisana przez braci Grimm. Pod wieloma względami przypomina opowieść o Kopciuszku. Główna bohaterka to również półsierota, która straciła matkę. Jej ojciec poślubia inną kobietę. Jest ona okrutna i zła. Dziewczynka, podobnie jak Kopciuszek przeżywa ciężkie chwile, jest samotna i pozbawiona nadziei na zmiany. Wygnana przez macochę i skazana na pewną śmierć odnajduje ratunek w małej, leśnej chatce, zamieszkałej przez siedmiu krasnoludków. Mimo wielu przerażających wydarzeń jej historia kończy się szczęśliwie, poznaje ona wspaniałego królewicza i odnajduje szczęście. Niedobra macocha ponosi karę i ginie. Także współczesne utwory literackie posiadają motyw Kopciuszka. Zazwyczaj miłosne, romantyczne historie przedstawiają miłość przeciętnej, czasem nawet biednej dziewczyny i przystojnego, bogatego mężczyzny. Takie uczucie ukazuje Helena Mniszkówna w powieści „Trędowata”. Niezamożna guwernantka zakochuje się z wzajemnością w bogatym magnacie. Dochodzi do zaręczyn, ale losy tej pary kończą się tragicznie, ponieważ kobieta umiera.

Na podstawie baśni o Kopciuszku powstała także opera, ukazująca losy półsieroty upokarzanej przez macochę i siostry. Zrealizowano nawet widowiska baletowe, przedstawienia teatralne i filmy rysunkowe. Natomiast malarz Gustave Dore namalował obraz przedstawiający scenę przymierzania przez Kopciuszka pantofelka.

Jednak najbardziej popularne stało się wykorzystywanie motywu Kopciuszka w filmach. Szczególnie amerykańskie produkcje często opowiadają historie, które inspiracje czerpią z baśni. Bardzo znany film to „ Historia Kopciuszka”, w którym poznajemy młodą sierotę, mieszkającą ze złą macochą i przyrodnimi siostrami, Dziewczyna sypia na strychu, jest upokarzana przez nową rodzinę, każdego dnia pracuje w kawiarni prowadzonej przez macochę. W filmie rolę zgubionego pantofelka pełni telefon komórkowy, dzięki któremu bohaterka poznaje swoją miłość. Także „ Kopciuszek : roztańczona historia” czy „ Pokojówka na Manhattanie” to opowieści o zwyczajnych dziewczynach, które mimo przeciwności losu spotykają wielką miłość. Również polskie produkcje korzystają z tego motywu, ukazując chociażby historię niani zakochanej w swoim pracodawcy.

Baśń braci Grimm jest znana chyba wszystkim, dlatego zyskała ogromną popularność. Opowieści wykorzystujące motyw Kopciuszka są niezwykle wzruszające i w większości mają szczęśliwe zakończenia. Uczą nas, że bez względu na okoliczności można odnaleźć radość i miłość, a bycie dobrym człowiekiem zostanie docenione i wynagrodzone.

Podobne wypracowania do Kopciuszek - motyw Kopciuszka w literaturze, filmie i sztuce - opracowanie tematu