Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Neoromantyzm - definicja. Neoromantyzm w literaturze

romantyzm, Młoda Polska, Stanisław Wyspiański, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Neoromantyzm – nazywany również postromantyzmem – stanowił kierunek w twórczości artystów Młodej Polski, zarysowując się szczególnie wyraźnie w latach 80. XIX wieku. Jak wskazuje nazwa prądu – odwoływał się ON do stylistyki utworów romantycznych, powracając również do przeważającej w nich tematyki. Utworom neoromantycznym przyświecał więc duch patriotyzmu i walki narodowowyzwoleńczej, który zrywał z zastaną sytuacją rezygnacji wobec ucisku zaborców, postulując zwrot do polityki buntu i niezgody na narzucane przez nich rozwiązania polityczne. Bardzo wyraźnie zabiegano o przywrócenie pamięci o powstańcach 1830 i 1863 roku, jak również o nobilitację samych zrywów narodowowyzwoleńczych, częstokroć komentowanych przed ugodową prasę jako przejaw nierozsądnej anarchii.

Podobieństwo do stylistyki romantycznej polegało nie tylko na tożsamości tematyki utworów literackich, ale również ich stylistyki, zwłaszcza na płaszczyźnie kreacji „ja” lirycznego, które cechowała ponownie artystyczna egzaltacja i przekonanie o misyjnym charakterze sztuki. W utworach neoromantycznych zarysowały się także tendencje irracjonalistyczne i idealistyczne, których pokłosiem...

Podobne wypracowania