Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Opium w rosole”, „Dziecko piątku” - charakterystyka Aurelii Jedwabińskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aurelia Jedwabińska pojawia się po raz pierwszy w piątym tomie „Jeżycjady”, popularnego cyklu powieści dla młodzieży Małgorzaty Musierowicz, w powieści pod tytułem „Opium w rosole” z 1986 roku. Poznajemy ją jako małą dziewczynkę krążącą po domach poznańskiego osiedla w poszukiwaniu swojskiego, rodzinnego ciepła, którego nie znajduje u boku swojej skromnej, trzyosobowej rodziny.

Aurelia jest córką Ewy Jedwabińskiej, nauczycielki matematyki z liceum poligraficznego, w którym uczy się większość młodych bohaterów całego cyklu powieściowego. Apodyktyczna matka nie potrafi okazać jej czułości ani stworzyć prawdziwego, domowego ogniska, w którym rezolutna dziewczynka miałaby możliwość rozwijania się w zgodzie ze swoją olbrzymią fantazją. Miejsce, w którym przyszło jej dorastać, zostało stworzone „pod linijkę” chłodnego gustu matematyczki, która tak bardzo ceni dyscyplinę i porządek, że pragnie dopasować do nich męża i córkę, lekceważąc ich potrzeby bliskości, ciepła i szacunku wobec jednostkowej indywidualności.

Ucieczką dla małej bohaterki staje się nowa tożsamość, dzięki której może zostać dzieckiem o usposobieniu wykraczającym poza sztywne ramy szablonów narzuconych...

Podobne wypracowania