Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka prezesowej Zasławskiej

Jedną z drugoplanowych bohaterek powieści Bolesława Prusa jest postać prezesowej Zasławskiej, patriotki i arystokratki, która w pełni rozumie i popiera idee pozytywistyczne.  Kiedy poznajemy bohaterkę, jest ona już starszą, acz pełną wrażliwości, dumy i dostojeństwa kobietą, która nadal wierz w prawdziwą miłość pomiędzy dwojgiem ludzi. Swego czasu była uczuciowo związana ze stryjem głównego bohatera, Stanisława Wokulskiego. Niestety okrutny los rozdzielił kochanków na zawsze. Dlatego też bardzo popiera starania Wokulskiego o rękę Izabeli Łęckiej. Wiem bowiem, ze miłość jest w życiu najważniejsza. Pomimo dystansu do wybranki serca Wokulskiego, szczerze wierzy, iż ta okaże się godna jego miłości i oddania. Aranżuje nawet ich spotkanie, by dać możliwość młodych lepszego poznania się nawzajem.

Zasławska jest także właścicielką majątku ziemskiego w Zasławku, które prowadzi z oddaniem. Nie jest obojętna na los chłopów, bardzo o nich dba, zależy jej, by mogli godnie i wygodnie żyć. Nie szczędzi pieniędzy na remont i rozbudowę czwórniaków, czyli mieszkań dla parobków czy przytułku dla starców. 

Prezesowa Zasławska jest propagatorką i, co ważniejsze, realizatorką pozytywistycznego postulatu pracy organicznej i pracy u podstaw. W powieści pełni rolę ,,dobrego duszka”. Zawsze pomocna o odda sprawie, wierna ideałom oraz wyznawanym wartościom. Wierzy w ludzi, chce każdemu dać szansę na lepsze, godne życie niezależnie od ich statusu społecznego.  

Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka prezesowej Zasławskiej