Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Sachem” - znaczenie tytułu noweli. Opracowanie

Sachem znaczy wódz. Określenie to odnosi się bezpośrednio do głównego bohatera noweli - ostatniego przywódcy plemienia Czarnych Wężów, zamieszkujących niegdyś spaloną przez kolonizatorów Chiavattę. I nie byłoby nic dziwnego w tym indiańskim słowie, gdyby Sachem miał komu dowodzić.

Sachem został znaleziony przez dyrektora trupy cyrkowej, kiedy miał dziesięć lat. Stary Indianin, który się nim opiekował, zdążył przed śmiercią wyznać, że chłopiec jest synem wielkiego wodza plemienia i jego następcą. Od początku więc godność mu nadana była czysto tytularna, niemniej jednak powinna obligować młodego Indianina do wzrastania we własnej kulturze i kultywowania tradycji przodków. Prawdą jest, że nie było już przedstawicieli jego plemienia, u których mógłby zasięgać rady i wiedzy; nie było też miejsca, do którego mógłby uciec, tronu, na którym mógłby zasiąść, poddanych, którym przewodziłby mądrze i sprawiedliwie. Zabrakło mu też i innej, znacznie ważniejszej rzeczy – siły charakteru, determinacji i motywacji. Z każdym kolejnym wersem wyśpiewywanej pieśni rosły w nim emocje; stał przed publicznością wyniosły i groźny. Czy była to tylko dobra gra aktorska? Czy słowa starej pieśni,...

Podobne wypracowania