Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Marionetki” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór pod tytułem „Marionetki” został wydany w sto lat po śmierci autora w zbiorze „Vade-mecum”. Poeta tworzył w okresie romantyzmu, choć interesowały go zupełnie inne tematy niż współczesnych mu literatów. Utwór „Marionetki” Cypriana Kamila Norwida skierowują naszą uwagę na znaczący tytuł. Marionetki to inaczej kukiełki, pacynki, czyli lalki, które ktoś pociąga za sznurki, aby te wykonywały odpowiednie ruchy, zgodnie z wolą tego, kto nimi porusza.

Podmiot liryczny prowadzi dialog, a raczej monolog, z tym, że zadaje pytania, na które sam sobie odpowiada. Już w pierwszej strofie ujawnia się ironiczność „ja” lirycznego. Podmiot liryczny pyta „Jak tu się nie nudzić?”. Z pozoru przecież nic się na tym świecie ciekawego nie dzieje. Mistrz słowa kontynuuje swój wywód, dokładając do niego kolejne partie złośliwego sarkazmu. Porusza także problem nieuchronnego upływu czasu, który wraz ze swoją przemijalnością odejdzie z ludźmi - zabierze ich ze sobą. Po człowieku nie pozostanie nic więcej, nawet „jedna kostka”. Będą się rodzić nowi ludzie, ale o tych, których już nie ma, nikt nie będzie pamiętał. Czas zmiecie z powierzchni ziemi ludzi, a...

Podobne wypracowania