Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apollo i muzy - motyw sztuki w micie - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mit o Apollo i muzach właściwie w całości poświęcony jest sztuce. To ona jest tu jednym z głównych tematów. Nic zresztą dziwnego, bo przecież Apollo był przede wszystkim bogiem muzyki i poezji, a każdej z poddanych mu dziewięciu muz przypisywano opiekę nad konkretną dziedziną sztuki.

Kalliope trzymająca tabliczkę do pisania i rylec była patronką pieśni bohaterskich. Klio ze zwojem pergaminu opiekowała się historią. Grająca na flecie Eutrepe miała pod swoją opieką lirykę. Taleja z komiczną maską patronowała komedii, zaś Melpomene, która posługiwała się maską smutną - tragedii. Terpsychora trzymała w ręku lirę i była muzą tańca. Erato z kolei grała na cytrze i patronowała pieśni miłosnej a Polihymnia przedstawiana była w zasłonie. Ta ostatnia była patronką hymnów i pieśni religijnych. Urania wreszcie zajmowała się astronomią i dlatego przedstawiana jest z globusem astralnym.

Uważano, że muzy zsyłają na człowieka szaleństwo, które jednak w tym przypadku nie ma zabarwienia negatywnego. Tym szaleństwem jest talent, natchnienie, dzięki któremu artysta może tworzyć swoje dzieła. Według mitu talent ten nie zależy od człowieka, ale jest mu dany z góry - od muzy, która patronuje konkretnej sztuce. W takim sensie motyw...

Podobne wypracowania