Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kasprowicz „Witajcie kochane góry” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kasprowicz kochał przyrodę, tajemniczy świat natury. W szczególność umiłował zaś tatrzańskie góry, ich groźne piękno, majestatyczność, niczym niezmącony spokój. Jego wiersz pt. „Witajcie kochane góry” jest najpełniejszym tego wyrazem.

Podmiot liryczny zachowuje się jak daleki przybysz, który po wielu trudach w końcu powrócił do swoich bliskich, jak biedny tułacz, który dobiega po latach do przystani swego szczęścia i powraca do domu. Wita się więc ze swymi przyjaciółmi, z „kochanymi górami” z „drogą rzeką”. Mówi, że był daleko, gdzieś we wrzaskliwym mieście, wśród gwaru ludzi, którzy mieli odmienne priorytety i wartości, w świecie bezpłodnych myśli, wśród głuchych serc. I w końcu, po wielu wyrzeczeniach, po długich nocach udało mu się powrócić.

Uporczywa tęsknota przywiodła go w te umiłowane strony. Rozgląda się więc, spaceruje, zagląda wszędzie, na nowo poznaje swój drogi dom, konfrontuje widzianą rzeczywistość z obrazami okolicy, które utkwiły mu w pamięci. Dostrzega niewielkie zmiany, jakie zaszły odkąd wyjechał; umarł jego stary przyjaciel, uschły ,,dwie wierzby nad rowem”. Te braki przyroda jednak potrafiła...

Podobne wypracowania