Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” - Co łączy doświadczenia wojenne i powojenne Marka Edelmana?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Książka „Zdążyć przed Panem Bogiem” to opowieść o losach Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, a po wojnie znakomitego lekarza, specjalizującego się w kardiochirurgii. Edelman opowiada o życiu w getcie i powstaniu oraz o swojej powojennej pracy. Paradoksalne – zdawałoby się, że te dwie sprawy nic nie łączy: czas wojny i czas pokoju nie mogą być do siebie podobne. Okazuje się jednak, że wojenna rzeczywistość ukształtowała charakter Edelmana i przesądziła o jego przyszłości, o wyborze zawodu i postępowaniu jako lekarza.

Główny bohater jako jeden z nielicznych przeżył tragedię getta i powstanie, jakie wybuchło tuż przed jego likwidacją. Symboliczne zdanie „Zdążyć przed Panem Bogiem” określa zasadę, jaką Edelman kieruje się w życiu. Nauczył się jej w czasie wojny, kiedy śmierć była czymś codziennym, zabierała bliskich i przyjaciół. Czasem udawało się przedłużyć życie dzięki specjalnym zabiegom – takim właśnie zadaniem była praca Edelmana, który stał na Umschlagplatzu, skąd wywożono Żydów do obozu zagłady i wyławiał z tłumu osoby przydatne dla Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Edelman był panem życia i śmierci, mógł ocalić kogoś, a jednocześnie skazać na...

Podobne wypracowania