Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Auguste Renoir „Lekcja pisania” - opis i nterpretacja obrazu

Auguste Renoir był francuskim malarzem, którego dzisiaj uznaje się za jednego z twórców impresjonizmu. Swoją karierę rozpoczynał od ozdabiania porcelany, szybko jednak okazało się, że dysponuje nieprzeciętnym talentem. W swojej twórczości uciekał od malowania pejzażów, koncentrował się raczej na przedstawieniach ludzi oraz martwej natury. Przyjrzyjmy się teraz jednemu z jego dzieł, płótnu „Lekcja pisania”.

Na obrazie możemy zobaczyć zarówno postaci ludzkie, jak i elementy nieożywione. W centrum dzieła znajdują się matka i córka siedzące przy stole. Tytuł sugeruje nam, że otoczona objęciem dorosłej kobiety dziewczynka uczy się pisać. Dzierżąca w ręce długopis postać ubrana jest w czerwoną sukienkę, a na jej delikatną i skoncentrowaną twarz opadają pukle złotych włosów. Natomiast matka ubrana jest w luźną białą koszulę. Jej głowa opiera się na prawej ręce, lewa obejmuje córkę. Twarz opiekunki jest skupiona na postępach dziecka, ale maluje się na niej delikatny uśmiech.

Tłem dla przedstawionej sceny jest pomarańczowa (miejscami czerwona) ściana. Po prawej stronie obrazu, za dwiema postaciami, stoi zielony wazon z kwiatami. Ich kolorystyka rozpięta jest od zieleni, przez jasną żółć, do nieco wyblakłej czerwieni. Możemy więc stwierdzić, że barwy na całym płótnie są jasne i przyjemne, co podkreśla pozytywny charakter przedstawionej sceny. Dziewczynka czuje się bezpieczna i pod czujnym okiem matki, może stawiać kolejne kroki na drodze życia. Podobną wymowę ma także symbolika kolorów, które bohaterki obrazu na sobie noszą. Biel sukni może oznaczać radość, odświętność, nadzieję, a czerwień noszona przez dziewczynkę - odwagę, zapał, miłość, czyli wszystko to, co zapewne okaże się niezbędne na jej dalszej drodze życiowej.

„Lekcja pisania” Augusta Renoira wydaje się być dziełem, które w swojej wymowie zawiera prawdę o tym, iż rodzice i uczucia, jakimi darzą oni swoje dziecko, są fundamentem jego dalszego rozwoju. Miłość, zaufanie i cierpliwość mogą później wydać naprawdę wspaniałe owoce.

Podobne wypracowania do Auguste Renoir „Lekcja pisania” - opis i nterpretacja obrazu