Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik Jerzy Kern - wiersze dla dzieci - ogólna charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwik Jerzy Kern urodził się 29 grudnia 1920 roku w Łodzi, zmarł 29 października 2010 w Krakowie. Był poetą, dziennikarzem, satyrykiem oraz tłumaczem. Najbardziej znanymi jego utworami są książki i wiersze przeznaczone dla dzieci.

Do literatury dziecięcej należy zaliczyć „Tu są bajki”, „Bajki drugie” czy też „Wiersze i wierszyki”. Poprzez swoją twórczość poeta wyjaśniał najmłodszym czytelnikom rozmaite zjawiska. W sposób wspaniały, ale jednocześnie nieskomplikowany opisywał świat, ludzi i zwierzęta. Dużą rolę w jego poezji odegrały właśnie te ostanie. Jak wiadomo, dzieci uwielbiają bawić się ze swoimi pupilami, często marzą o wyprawie w nieznane i zobaczeniu dzikich, niecodziennych zwierząt. Takim wymaganiom wychodzi naprzeciw twórczość Kerna.

W wierszyku „ Na kanapie” zostaje przedstawiona dziwaczna istota, która leży i nieustannie drapie się za uchem. Kiedy jest zła to wyszczerza kły i złowroga spogląda dokoła. Lubi zabawę z dziećmi, często psoci i płata figle. Podmiot liryczny zadaje czytelnikom pytania, aby odgadli oni o kim mowa w wierszyku. W ostatniej części utworu następuje swoiste podsumowanie. Osoba mówiąca w wierszu wyjawia, że bohaterem był pies. Jednak utwór napisany...

Podobne wypracowania