Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Strumyk i fontanny” - interpretacja, opracowanie i morał bajki Krasickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Strumyk i fontanny” to bajka, która pochodzi ze zbioru Ignacego Krasickiego zatytułowanego „Bajki i przypowieści”. Tytuł może spowodować nasze zakłopotanie, ponieważ zazwyczaj bohaterami bajek są ludzie i zwierzęta, a tym razem okazuje się, że będą to właśnie strumyk i fontanny. Zastanówmy się, jaki jest sens tej opowieści.

W jakimś miejscu na świecie, obok wspaniałych fontann płynął cichy i spokojny strumień. Bardzo doskwierało mu to, że w tych dziełach rąk ludzkich woda huczy z wielkim impetem, po prostu zazdrościł im majestatu. Pewnego dnia zdarzyło się, że rury zasilające fontanny pękły. Te bardzo szybko ucichły, a strumyk płynął dalej swoim nurtem. Narrator kwituje to tymi oto słowy: „Nastąpiła po żalu radość niewymówna:/ Poznał, że kunszt naturze nigdy nie wyrówna”.

Nie możemy mieć wątpliwości co do tego, że „Strumyk i fontanny” to bajka narracyjna. Wszystkie wydarzenia przytacza nam narrator, także on formułuje morał. Utwór jest stychiczny, liczy sześć wersów napisanych trzynastozgłoskowcem. Występują w nim parzyste rymy żeńskie.

Jeden z sensów utworu zostaje bezpośrednio wypowiedziany przez postać opowiadającą. Dzieła ludzkich rąk nie mają szans z naturą,...

Podobne wypracowania