Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński - utwór o sile i słabości człowieka

O sile i słabości człowieka decydują sytuacje w jakich się znajdzie. Obozowa rzeczywistość wymusza zachowania do jakich człowiek w normalnych warunkach nie byłby skłonny. Nie można oceniać działań ludzi w obozach przez pryzmat dzisiejszych kategorii moralnych.

W rzeczywistości obozowej rozwijały się instynkty zwierzęce, a zanikał humanizm. Choćby historia zgwałconej Marusi, która zakochała się w jednym ze swoich oprawców, Kowalu. Jednak miłość nie jest modnym towarem w więzieniu. Kowal, by pogodzić się z kolegami, oddaje im dziewczynę, pozwala im robić z nią co chcą. W taki sposób zanikają szczątkowe uczucia ludzkie. W obozie w zasadzie każdy wolny urzędnik mógł mieć kobietę za porcję chleba.

W obozie bohaterskie odruchy były czymś wręcz nienaturalnym. Z Kostylewem zaprzyjaźnił się Grudziński. Okazało się, że Kostylew jest na liście kołymskiej, co było w sowieckich obozach pracy odpowiednikiem niemieckiej selekcji. Grudziński zaproponował, że pojedzie za niego. Jego prośba została odrzucona. Naczelnik nie zgodził się mówiąc, że obóz to nie „sentimientalnyj roman”.

Głód, choroby, a wreszcie brak nadziei na wolność odbierały ludziom resztki chęci życia. Więzień, który przywykł do życia w niewoli...

Podobne wypracowania