Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Najpiękniejsze zabytki w Polsce – opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Polsce jest wiele pięknych zabytków godnych poznania i odwiedzenia. Mnie szczególnie interesują zamki. Jest ich w naszym kraju bardzo wiele i pełniły one bardzo różne funkcje, np. strażniczą, mieszkalną, administracyjną lub po prostu były chronieniem dla ich mieszkańców.

Moim zdaniem na uwagę zasługuje zamek magnacki w Janowcu. Budowę rozpoczęto w I połowie XVI wieku, za sprawą Mikołaja Firleja herbu Lewart. Był on hetmanem wielkim koronnym i kasztelanem krakowskim. Następnie nad wykończeniem prac czuwał jego syn Piotr (wojewoda lubelski).

Ruiny janowieckiego zamku charakteryzują się czerwonymi pasami, które są z daleka widoczne na jego elewacji. Zamek wybudowany został na skarpie. Można się do niego dostać jedynie od wschody, ale i tam był on chroniony - fosą. W zamku znajdowały się trzy sale z marmurowymi posadzkami i kolumnami. Pierwszą była sala portretowa, w kolorze karmazynowym, na ścianach wisiały obrazy przedstawiające losy rodziny Lubomirskich oraz spokrewnionych z nią rodów, np. Zamoyskich, Ożarowscy, Ligęzowie. Kolejną, a zarazem największą ze wszystkich salą była bawialnia. Jej ściany miały kolor żółty, a pod sufitem znajdowało się miejsce dla kapeli. Trzecią salą była jadalnia, która pomieścić...

Podobne wypracowania