Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paulo Coelho „Alchemik” - recenzja książki

Paulo Coelho, Alchemik, literatura współczesna, recenzja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paulo Coelho stanowi na współczesnym rynku literackim swego rodzaju ewenement – każda z jego kolejnych powieści staje się światowym hitem, stanowiąc lekturę obowiązkową dla czytelników o bardzo różnorodnej przynależności kulturowej, społecznej, religijnej i mentalnej. Z drugiej jednak strony krytyka literacka wysuwa bardzo wiele zastrzeżeń pod adresem tego typu prozy. Po pierwszym wydaniu „Alchemika” w 1988 roku pojawiły się nawet głosy, iż sam Coelho para się tajnikami magii i to one zapewniają mu tak spektakularny sukces. Rzeczywiście – trudno oprzeć się wrażeniu, że typ narracji stworzony przez tego autora ma w sobie coś mistycznego, częstokroć można bowiem spotkać się z relacjami czytelników, którzy do lektury podchodzili ze sceptycyzmem, ale już po kilku stronicach „Alchemik” „wciągnął” ich do swojego magicznego świata.

Powieść stanowi swego rodzaju parabolę, której główny bohater – Santiago – wyrusza w podróż krajoznawczą po Andaluzji, kończy ją zaś w Egipcie, znajdując pod monumentalnymi piramidami głęboką wiedzę o samym sobie. Przypowieściowy charakter tej narracji, ewidentnie stylizowanej na języku Biblii, pogłębia również niezwykłe nagromadzenie...

Podobne wypracowania