Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lew Tołstoj „Wojna i pokój” - bohaterowie. Charakterystyka Piotra Bezuchowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Piotr Bezuchow jest nieślubnym synem hrabiego Kiryła. Używa on francuskiej wersji swojego imienia – Pierre. Studiował w Paryżu, gdzie mógł poznać inne wzorce kulturowe, odmienny styl życia. Gdy wraca do Rosji, zmuszony jest do walki o spadek po swoim ojcu.

Hrabia Piotr to człowiek nieszczęśliwy. Poślubił Helenę Kuraginową, kobietę piękną, ale oziębłą. Ich małżeństwo zdecydowanie nie należało do szczęśliwych. Fakt ten pogłębiają plotki o romansie małżonki z dawnym przyjacielem hrabiego. Powodowany honorem, pomimo iż stroni od przemocy, wyzywa na pojedynek Dołochowa. Walka nie kończy się śmiercią żadnego z nich, ale opinia publiczna utwierdza się w poglądzie, że Piotr był zdradzany i z tego powodu rozstał się z żoną.

Ważnym momentem w życiu bohatera okazują się nauki wyniesione ze spotkań z masonami. Wśród wolnomularzy jego priorytetem stała się braterska miłość do ludzi i potrzeba niesienia pomocy. W swoim gospodarstwie dążył do poprawy losu chłopów pańszczyźnianych. Chciał zapewnić im opiekę zdrowotną, edukację, a także zmniejszyć czas ich pracy. Poglądy jego były rewolucyjne, co zauważył przyjaciel – Andrzej Bołkoński, sceptycznie nastawiony do działań podjętych przez Bezuchowa. Nie było mu dane zrealizować swoich planów,...

Podobne wypracowania