Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Artysta modernistyczny - Charles Baudelaire o miejscu i roli poety w społeczeństwie nowoczesnym. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charles Baudelaire określany jest często mianem prekursora symbolizmu. Francuski artysta wzbudzał od zawsze skrajne emocje. Jego życie przepełnione było skandalami, których powodem był rozwiązły tryb życia, niemoralność czy nadużywanie alkoholu i narkotyków. Można o nim powiedzieć wiele złego, ale sztuka, którą tworzył, rozgrzesza tego twórcę ze wszystkich przewinień. Nowe podejście do poezji i jej zadań na zawsze zmieniło oblicze literatury we Francji i na świecie.

Baudelaire uważał, że poeta w swojej twórczości powinien malować obraz nowoczesnego społeczeństwa. Niczym obserwator przepływającego przed jego oczyma tłumu, musi uchwycić i oddać w wierszu to, co najistotniejsze. To właśnie on musi wziąć w objęcia uciekającą chwilę i zmusić ją, aby dała się sportretować. Nie oznacza to jednak, że artysta ma się zniżyć do poziomu zwykłych ludzi. Jest to wręcz niedopuszczalne – artysta jest jednostką wybitną, obdarzoną geniuszem, ponadprzeciętną wrażliwością, targaną skrajnymi uczuciami, które nie są ani dostępne, ani zrozumiałe dla zwykłego obywatela. Jego geniusz i talent nie przyszły znikąd, ale zrodziły się za sprawą pewnej metafizycznej siły. Kiedy zaś zeszłaby ona z „niebios” tworzenia na ziemię, straciłaby swoją...

Podobne wypracowania