Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Artysta modernistyczny - Charles Baudelaire o miejscu i roli poety w społeczeństwie nowoczesnym. Opracowanie tematu

Charles Baudelaire określany jest często mianem prekursora symbolizmu. Francuski artysta wzbudzał od zawsze skrajne emocje. Jego życie przepełnione było skandalami, których powodem był rozwiązły tryb życia, niemoralność czy nadużywanie alkoholu i narkotyków. Można o nim powiedzieć wiele złego, ale sztuka, którą tworzył, rozgrzesza tego twórcę ze wszystkich przewinień. Nowe podejście do poezji i jej zadań na zawsze zmieniło oblicze literatury we Francji i na świecie.

Baudelaire uważał, że poeta w swojej twórczości powinien malować obraz nowoczesnego społeczeństwa. Niczym obserwator przepływającego przed jego oczyma tłumu, musi uchwycić i oddać w wierszu to, co najistotniejsze. To właśnie on musi wziąć w objęcia uciekającą chwilę i zmusić ją, aby dała się sportretować. Nie oznacza to jednak, że artysta ma się zniżyć do poziomu zwykłych ludzi. Jest to wręcz niedopuszczalne – artysta jest jednostką wybitną, obdarzoną geniuszem, ponadprzeciętną wrażliwością, targaną skrajnymi uczuciami, które nie są ani dostępne, ani zrozumiałe dla zwykłego obywatela. Jego geniusz i talent nie przyszły znikąd, ale zrodziły się za sprawą pewnej metafizycznej siły. Kiedy zaś zeszłaby ona z „niebios” tworzenia na ziemię, straciłaby swoją niezwykłość.

Problem ten poeta poruszył w wierszu pt. „Albatros” (przekład W. Szymborskiej). Mowa w nim o ptaku, właśnie o albatrosie, który został pojmany przez marynarzy chcących zafundować sobie rozrywkę. Jest to wielki i majestatyczny ptak, ale tylko wtedy, gdy znajduje się pomiędzy chmurami. Kiedy tylko dotknie ziemi, staje się niezgrabny, nieporadny, wręcz –  śmieszny.

W wierszu albatros jest symbolem artysty. Kiedy poeta unosi się ponad ziemią, ponad ludźmi, jest wolny, nieskrępowany, niezależny i wzbudza zachwyt. Pochwycony przez ludzi, w ich niewoli okazuje się słaby i bezradny. Lot albatrosa jest jak poezja – kiedy jest ona wolna, można ją podziwiać w całej jej okazałości. Jeżeli jednak zostanie „pojmana” przez człowieka, traci swój urok. Artysty i jego sztuki nie można zakuć w kajdany i zmusić do tworzenia. Wiele jest przykładów w historii narodów, kiedy to sztuka podporządkowywała się polityce czy historii. Od poetów oczekiwano dzieł „ku pokrzepieniu serc”, o tematyce narodowo-wyzwoleńczej, a wręcz martyrologicznej, tyrtejskiej. Były też i takie przypadki, gdzie wszyscy podporządkowywali się tendencjom głoszącym ludyczny charakter literatury i innych dziedzin sztuki.

Nie tylko narzucanie tematyki, którą sztuka powinna poruszać, jest ograniczeniem dla niej i dla jej twórcy. Mowa tu również o wytycznych natury formalnej, zasadach tworzenia dzieła, systemach wersologicznych i gatunkowych. Ludzie chwytając albatrosa, rozkładają jego skrzydła na pokładzie łodzi, sprawiają, że przybiera on pozycję dla siebie nienaturalną. Dlatego też artysta powinien tworzyć zgodnie z nakazami swej duszy. Baudelaire, na przykład, pisał własnym życiem. Jako ekscentryk wzlatywał ponad szarych ludzi i „rozpościerał swe skrzydła” nad ich głowami, manifestując wolność – najważniejszą dla artysty modernistycznego wartość.

„Poeta podobny jest księciu na obłoku” – tak rozpoczyna się ostatnia strofa utworu. Po raz kolejny pojawia się w wierszu tego autora wertykalny sposób obrazowania rzeczywistości: artysta jest księciem, siedzi na obłoku, zaś na ziemi jest „szpetny”, „marny”. To, co na górze, jest dobre i piękne, z kolei to, co znajduje się na ziemi – brzydkie, szare, mierne.

Według Baudelaire'a, sprowadzanie artystów „na ziemię” zatrzymałoby rozwój sztuki. Twórca musi przede wszystkim poszukiwać coraz nowszych i doskonalszych przejawów aktywności twórczej, które umiałyby odpowiedzieć na potrzeby i klimat rozwijającej się nowoczesności. Będąc ponad tłumem, analizując go, jest w stanie kreować nowe rodzaje sztuk, prądów, nurtów. Wolność daje mu moc, niewola – odbiera talent poecie, który „o swe skrzydła olbrzymie się potyka”.

Podobne wypracowania do Artysta modernistyczny - Charles Baudelaire o miejscu i roli poety w społeczeństwie nowoczesnym. Opracowanie tematu