Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dorota Terakowska „Tam, gdzie spadają anioły” - opracowanie. Problematyka książki

Książka „Tam, gdzie spadają anioły” Doroty Terakowskiej porusza uniwersalny problem dobra i zła oraz zmagania się tych dwóch wartości. Pisarka zastanawia się także nad siłami i mechanizmami kierującymi ludzkim życiem. Punktem wyjścia jest epizod z życia pięcioletniej Ewy.

Pewnego dnia dziewczynka staje się świadkiem nietypowego zjawiska – widzi jak na niebie walczą ze sobą białe i czarne anioły. Jeden z białych, jasnych aniołów spada w głąb lasu – zostaje pokonany. Ewa jeszcze nie wie, że to, co obserwowała, będzie miało dla niej ogromne znaczenie. Jak się bowiem okazuje, anioł, który przegrał, był jej aniołem stróżem. Od tej pory Ewę prześladuje seria nieszczęść, której kumulacją jest wiadomość o nieuleczalnej chorobie dziewczynki – w wieku trzynastu lat zaczyna chorować na białaczkę. Nieszczęścia, jakie dotykają Ewę, wywołują podziały w rodzinie – rodzice nie wierzą w pech prześladujący ich córkę, podobnie jak nie uwierzyli w jej opowieści o walce aniołów. Innego zdania jest babcia, która widzi jakieś nadnaturalne przyczyny w zdarzeniach z życia Ewy.

Historia dziewczynki opowiedziana jest równolegle z wątkiem dotyczącym Ave, pokonanego anioła, który jest jednocześnie opiekunem Ewy. Po przegranej anioł prowadzi życie na ziemi, jako bezdomny, przez cały czas obserwując swoją podopieczną. Jest też zły, czarny anioł – Vea – dyskutujący z Ave o roli dobra i zła w życiu ludzkim, wzajemnym uzupełnianiu się tych dwóch wartości. Książka kończy się happy endem – pod wpływem Ave, Ewa wybiera dobre uczynki, w zamian zostaje uleczona z choroby, a jej opiekun może wrócić do nieba.

Nieprzypadkowo imiona aniołów Ewy – dobrego i złego – stanowią anagramy, są przekształceniami imienia bohaterki (Ave, Vea). Wizja Terakowskiej, opowiedziana w książce, zakłada równoważne znaczenie dobra i zła w życiu ludzkim. Do nas należy wybór, ale i świadomość, że tak poukładane jest życie, tak poukładany jest świat. Główna bohaterka czyta „Mistrza i Małgorzatę” Michaiła Bułhakowa, powieść o ingerencji sił diabelskich w życie ludzkie. Ważnym motywem jest też akceptacja innego, odmiennego człowieka. Upadły i pokonany anioł jest przecież w książce bezdomnym. Jego pomoc może okazać się skuteczna dopiero wtedy, gdy bohaterowie przełamią niechęć przed kontaktami z kimś takim. Dlatego ludzie nie powinni zasklepiać się w swoich poglądach i przekonaniach, ale być tolerancyjni i otwarci.

Dla rodziców Ewy pewnym szokiem będą przeżycia ich córki oraz akceptacja mechanizmów, które je wywołują. Czytelnicy, którym nie spodoba się wizja świata stwarzanego przez walczące z sobą siły dobra i zła, mogą uznać, iż cała ta sfera została opowiedziana po to, by pokazać, jak ważne są uczucia w życiu każdego człowieka, jak bardzo istotne jest zaspokojenie takich potrzeb jak miłość, zrozumienie, bliskość.

Podobne wypracowania do Dorota Terakowska „Tam, gdzie spadają anioły” - opracowanie. Problematyka książki