Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Czy profesor Sonnenbruch jest uczciwym Niemcem? – „Niemcy” Leona Kruczkowskiego

Walter Sonnenbruch to profesor biologii, który w czasie akcji dramatu, obchodzi trzydziestolecie pracy naukowej. Był Niemcem, który nie pochwalał obecnych rządów Hitlera. Jednak czy to wystarczy, by nazwać go uczciwym?

Walter przez długie lata był oddany pracy naukowej. Dla niej właściwie poświęcił wszystko. Stanowiła ona dla niego prawdziwy cel i wartość, była rzeczą, która stawiała go wyżej ponad innych i zapewniała szacunek otoczenia. Swoje osiągnięcia traktował jako niezwykle pasjonujące i przydatne dla życia ludzkości. W momencie, gdy jego dawny przyjaciel, Joachim Peters uświadamia mu, że badania, którym oddał się bez reszty, przyczyniły się do sposobu zabijania ludzi przez Niemców, traci wiarę w sens działania i odczuwa beznadziejność istnienia. Teraz okazuje się, że to, w co zawsze mocno wierzył i co przynosiło mu dumę, jest inspiracją do sposobu ludobójstwa. Nie tworzył niczego w tym celu, dopiero po trzydziestu latach dowiaduje się, że działał wbrew swoim poglądom. Jako człowiek, dużo zyskuje na tym rozczarowaniu. Nie chciał przecież kiedykolwiek przyłożyć ręki do czyjejś śmierci. Chciał pracować uczciwie, nie wbrew sobie i ludziom.

Sonnenbruch myślał, że jest uczciwym Niemcem, ponieważ nie zabijał ludzi,...

Podobne wypracowania