Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Ważyk „Poemat dla dorosłych”, George Orwell „Rok 1984” - świat przedstawiony w utworach. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ustrój socjalistyczny i komunistyczny, które panowały w wielu krajach Europy w dwudziestym wieku doczekały się oddźwięku w literaturze. Najznakomitszą powieścią przedstawiającą komunizm w krzywym zwierciadle jest „Rok 1984” Orwella, wydany w 1949 roku. Krytyka ideologii socjalistycznej miała miejsce w „Poemacie dla dorosłych” Adama Ważyka.

George Orwell jest angielskim pisarzem i publicystą. Jego najbardziej znana powieść „Rok 1984” za najlepszy pamflet na komunizm. Orwell opisuje metody działania totalitaryzmu. Akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnym państwie. Obywatele są kontrolowani przez Wielkiego Brata, którego struktury docierają do każdej sfery życia mieszkańców i ingerują nawet w bardzo intymne sprawy. Władza narzuca obywatelom wszystko - wpływa na życie zawodowe, osobiste, zmienia język oraz sposób myślenia.

Na łamach powieści wprowadza nowomowę - termin ten na stałe zagościł w językoznawstwie. Pisarz na końcu książki zamieszcza specjalny słowniczek, pomagający zrozumieć nowe znaczenie poszczególnych słów. Słowa w powieści Orwella maja za zadanie tworzyć nową rzeczywistość. Jednocześnie dokładny wybór słów uniemożliwia jakąkolwiek krytykę systemu totalitarnego.

„Poemat...

Podobne wypracowania