Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Alina i Balladyna to dwie najważniejsze postaci „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Obie bohaterki są wychowywane przez jedną matkę, w jednym domu, pod jednym dachem, to siostry. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi to fakt, że jedna z nich (Balladyna) urodziła się z natury zła, a druga dobra (Alina). Słowacki wprowadzając kontrast pomiędzy oboma siostrami uwypukla podłość zbrodni, jakiej dokonuje Balladyna na Alinie.

Alina to miła, sympatyczna i troskliwa dziewczyna. Troszczy się przede wszystkim o matkę. Kiedy Wdowa proponuje, że nazajutrz pójdzie na pole z Aliną, aby Balladyna odpoczęła, Alina protestuje w trosce o starowinkę:
„Nie! Nie, nie, jutro odpoczywa matka,
A my z siostrzycą idziemy na żniwo”.

Jest to postać niemal bez wad, a przynajmniej ich nie pokazuje. Szczerze kocha swoją rodzinę jest do niej przywiązana. Gdy Kirkor obiecuje, że swoją żonę zabierze na zamek, dziewczyna nie zapomina o swojej matce. Mówi, że wyprowadzi się z chatki Wdowy, jeżeli tylko będzie mogła ją zabrać. Kirkora do siebie przekonuje nie górnolotnymi frazami, których używa Balladyna, a prostymi, szczerymi słowami płynącymi wprost z głębi jej serca. Mówi o miłości i wierności.

Jest naiwna, choć przy tym...

Podobne wypracowania