Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Grażyna” - Książę Litawor - bohater czy zdrajca? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Grażyna” to powieść poetycka autorstwa Adama Mickiewicza. Akcja utworu toczy się w Nowogródku oraz jego okolicach, w XIV wieku.

Książę Litawor, bohater powieści, wzywa na swój dwór Krzyżaków i chce zawrzeć z nimi sojusz. Powodem takiego zdradzieckiego zachowania jest chęć odebrania grodu litewskiego – Lidy – księciu Witoldowi. Gród ten był posagiem żony Litawora, Grażyny. Książę czuje się oszukany i zniesławiony, dlatego też próbuje się porozumieć z Zakonem Krzyżackim, który ma dopomóc mu w osiągnięciu celu. Swoim zamysłem dzieli się z doradcą Rymwidem, który jest przeciwny konceptowi i uważa, iż jest to zdrada wobec kraju, która może przynieść opłakane skutki. O wszystkim dowiaduje się Grażyna, która zabiera zbroję męża i staje do walki z nieprzyjacielem, aby ratować kraj i honor ukochanego. Jednakże jest zbyt słaba fizycznie i nie wprawiona w walce, na skutek czego odnosi rany i ginie w bitwie.

Na polu walki pojawia się nieoczekiwanie czarny rycerz, ubrany w szeroki, czarny płaszcz na czarnym koniu. Tajemnicza postać z zawziętością i odwagą walczy z Krzyżakami. Kiedy komtur rani wodza Litewskiego (Grażynę), nieznany wojownik zabiera go do zamku w Nowogródku....

Podobne wypracowania