Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Andrzej Morsztyn „Niestatek” („Prędzej kto wiatr w wór zamknie...”) - interpretacja i analiza wiersza

Analiza wiersza „Niestatek” („Prędzej kto wiatr w wór zamknie...”) Jana Andrzeja Morsztyna

Wiersz Jana Andrzeja Morsztyna „Niestatek” to epigram miłosny. Jest skonstruowany w sposób charakterystyczny dla poety, opiera się na wyliczeniach i zakończony jest zaskakującą puentą.

Anaforycznie rozpoczynające się wersy („Prędzej…”) opisują poszczególne rzeczy i zjawiska, które powszechnie uznawane są za niemożliwe, niewykonalne. Podmiot liryczny wyszczególnia elementy związane z przyrodą i żywiołami, łączy się to najczęściej z próbą obłaskawienia ich siły, czy powstrzymania mocy.

Pragnienie okiełznania żywiołów, wytłumaczenia zjawisk atmosferycznych, niemal od zawsze leżało w sferze ludzkich zamysłów. Z tej potrzeby zrodziło się niemało legend i mitów. Schwytanie wiatru do worka występuje w opowieści o Odyseuszu, groźba uspakajająca wzburzony ocean, także pochodzi z mitologii. Morsztyn przeciwstawia siły natury, słabościom człowieka. Ludzie od zawsze próbowali obłaskawić siły przyrody, jednak zawsze też ponosili klęskę, mierząc się z nimi.

Wiersz epatujący absurdami. Ukazuje też społeczeństwo w interesujący sposób. Dowiadujemy się więc m.in., iż w więzieniu nigdy nie będzie spokoju, a poeci nie będą mówili prawdy.

Zapoznawszy się z argumentami podmiotu lirycznego, dochodzimy do wniosku, iż jedynie człowiek naiwny usiłowałby podjąć się opisywanych czynów. Dlatego, czytając ostatnie wersy, mówiące o niestałości rodu kobiecego, nie polemizujemy z tym stwierdzeniem, nie zaprzeczamy, gdyż w świetle wyżej przytoczonych prawd, nasz sprzeciw wydawałby się naiwnością. Puenta, umieszczona w ostatnim wersie, przemawia do nas z ogromną siłą. Oddziałuje na nas tym bardziej, że podmiot liryczny uważa za bardziej prawdopodobne wyżej opisane paradoksy, niż ustatkowanie się kobiety.

Podobne wypracowania do Jan Andrzej Morsztyn „Niestatek” („Prędzej kto wiatr w wór zamknie...”) - interpretacja i analiza wiersza