Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lucy Maud Montgomery - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lucy Maud Montgomery (1874-1942) to twórczyni jednej z najbardziej popularnych bohaterek literatury młodzieżowej, która burzą ognistych włosów, czasami zmieniających także kolor na zielony, oraz nietuzinkowym talentem do wpadania w tarapaty zdobyła serca nie tylko nastolatek.

Kanadyjska pisarka przychodzi na świat 30 listopada 1874 r. w Clifton. W głównym dziele Lucy Maud Montgomery, cyklu będącym kontynuacją „Ani z Zielonego Wzgórza”, odnajdziemy wiele wątków autobiograficznych łączących postać Ani Shirley z nią samą. Tak też Wyspa Księcia Edwarda to nie tylko miejsce akcji wspomnianej powieści, ale również miejsce urodzenia jej autorki. Ponadto, niespełna dwuletnia Lucy zostaje osierocona przez matkę i powierzona opiece dziadków mieszkających w Cavendish. Jej ojciec ponownie ożeni się, a stosunki Lucy z nową rodziną będą raczej chłodne i ograniczone do sporadycznych spotkań. W 1894 r. pisarka uzyskuje tytuł nauczycielki w Prince of Wales College i rozpoczyna kilkuletni etap pracy w szkole. Studiowała także przez kilka semestrów literaturę w Dalhouse University. W tamtych czasach była jedną z nielicznych kobiet pojawiających się na wykładach uniwersyteckich w charakterze słuchacza.

Po śmierci dziadka w 1898 r. decyduje się na stałe zamieszkać ze swoją babcią, której będzie towarzyszyć do ostatnich chwil jej życia. Z tego samego powodu zrezygnuje nawet z wcześniejszego zamążpójścia. Tymczasem pracuje jako korektor w gazecie „The Daily Echo”, potem także w urzędzie pocztowym. Skomplikowane życie uczuciowe pisarki (była m.in. zaręczona ze swoim kuzynem, potem zakochała się „w nieodpowiednim” dla niej, prostym farmerze) kończy się małżeństwem z rozsądku z pastorem Ewenem Macdonaldem w 1911r. Okres narzeczeństwa pary trwał aż 6 lat.

Debiut pisarski Montgomery przypada na rok 1890, kiedy w prasie wydrukowano jej wiersz pt.: „On Cape Leforce”. Na prawdziwy sukces przyjdzie jej jednak sporo poczekać. Liczne teksty wysyłane do wydawnictw i gazet nie spotykają się bowiem z gorącym przyjęciem aż do 1905 r., kiedy powstaje pierwszy tom kultowej sagi o Ani Shirley, pt.: „Ania z Zielonego Wzgórza”.

Od momentu ślubu z Ewenem pisarka mieszka w Ontario. Zajmuje się prowadzeniem domu, wychowywaniem synów oraz tworzeniem kolejnych tomów przygód Ani. Stworzyła także kilkanaście innych powieści dla młodzieży. Od 1889 do 1942 r. pisze systematycznie pamiętniki, które obok  prowadzonej i zachowanej korespondencji są bogatym źródłem informacji o jej życiu. Należała do Królewskiego Towarzystwa Sztuki i Literatury.

W 2004 roku odnaleziono notatki Montgomery, na podstawie których powstała dziewiąta książka poświęcona Ani Shirley.

Podobne wypracowania