Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szekspir jest jednym z najwybitniejszy dramatopisarzy angielskich. To również autor tyleż pięknych, co kontrowersyjnych sonetów. Wielki reformator teatru.

Pełna biografia autora „Romea i Julii” jest przedmiotem wciąż trwających sporów szekspirologów oraz materiałem nieustających badań. Najprawdopodobniej urodził się 23 kwietnia 1564 r. w Stradford-on-Avon w Anglii. Jego rodzice byli kuzynami, co nie należało do wyjątków w tamtych czasach. William ukończył miejscową szkołę, gdzie przedmioty wykładali profesorowie z Oxfordu. W wieku 17 lat zawiera małżeństwo z Anne Hathaway, która nosi już jego dziecko. Istnieje wiele hipotez na temat orientacji seksualnej pisarza. Opuszczenie rodziny (przez wiele lat mieszkał w Londynie, podczas gdy żona z dziećmi pozostawała w Stratfordzie), rzadkie kontakty z najbliższymi oraz sonety o podtekście homoseksualnym, sugerowałyby biseksualizm lub skrywany homoseksualizm Szekspira (karany wtedy śmiercią).

Około 1588 r. przybywa on do Londynu, gdzie wiąże się z miejscowymi trupami teatralnymi. Miasto opuści jedynie na moment w czasie wielkiej zarazy szalejącej od 1592 do 1594 roku. Swoją przygodę z teatrem zaczyna od tworzenia przeróbek tekstów już istniejących i wcielania...

Podobne wypracowania