Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir - biografia, życiorys

Szekspir jest jednym z najwybitniejszy dramatopisarzy angielskich. To również autor tyleż pięknych, co kontrowersyjnych sonetów. Wielki reformator teatru.

Pełna biografia autora „Romea i Julii” jest przedmiotem wciąż trwających sporów szekspirologów oraz materiałem nieustających badań. Najprawdopodobniej urodził się 23 kwietnia 1564 r. w Stradford-on-Avon w Anglii. Jego rodzice byli kuzynami, co nie należało do wyjątków w tamtych czasach. William ukończył miejscową szkołę, gdzie przedmioty wykładali profesorowie z Oxfordu. W wieku 17 lat zawiera małżeństwo z Anne Hathaway, która nosi już jego dziecko. Istnieje wiele hipotez na temat orientacji seksualnej pisarza. Opuszczenie rodziny (przez wiele lat mieszkał w Londynie, podczas gdy żona z dziećmi pozostawała w Stratfordzie), rzadkie kontakty z najbliższymi oraz sonety o podtekście homoseksualnym, sugerowałyby biseksualizm lub skrywany homoseksualizm Szekspira (karany wtedy śmiercią).

Około 1588 r. przybywa on do Londynu, gdzie wiąże się z miejscowymi trupami teatralnymi. Miasto opuści jedynie na moment w czasie wielkiej zarazy szalejącej od 1592 do 1594 roku. Swoją przygodę z teatrem zaczyna od tworzenia przeróbek tekstów już istniejących i wcielania się w postaci bohaterów na scenie. Bogata, oryginalna twórczość pisarska Szekspira obejmuje 37 sztuk, jakie podzielić można na: kroniki historyczne Anglii (np. „Henryk VI”), komedie („Sen nocy letniej”, „Poskromienie złośnicy”), tragedie („Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet” i in.). Ponadto jest on autorem 154 sonetów, a także innych drobniejszych utworów wierszowanych.

Zaradność życiowa Szekspira sprawiła, iż szybko dorobił się znacznego majątku. Współpracując z Trupą Lorda Szambelana, postarał się o mecenat dla niej w osobie wielkiego miłośnika sztuki, króla Jakuba I. Podobnie i dla swojej działalności twórczej znalazł możnego protektora – hrabiego Henry'ego Wriothesley'a. Po uzyskaniu stabilizacji w stolicy, zagwarantował osiągnięcie upragnionego tytułu szlacheckiego swojemu podstarzałemu już mocno ojcu. Z własnej kieszeni finansował wybudowanie w Londynu nowego teatru – The Globe – który niestety sczezł w pożarze w 1613 roku. To właśnie tam, w The Globe miały miejsce premierowe wystawienia jego sztuk. Był to pierwszy w Londynie obiekt z własną sceną teatralną.

W Londynie przebywał do 1610. Końcowe lata życia spędził w New Place w Stratford, gdzie zmarł wiosną 1616 r. Został pochowany w prezbiterium kolegiaty Świętej Trójcy.

Dramaty Williama Szekspira podejmują odwieczne tematy zainteresowania i troski ludzkości: miłość, zemstę, nienawiść, mówią o chorobliwych ambicjach, kpią ze słabostek i przywar. Spod pióra pisarza wyszły tak nietuzinkowe postacie jak: Hamlet, Ofelia, Romeo i Julia i in. Warto również wspomnieć o zasługach Szekspira na gruncie rozwoju języka angielskiego. W tworzonych przez niego neologizmów wiele (ok. 600) przetrwało w języku mówionym.

Sama postać wielkiego twórcy do dziś pozostaje zagadką. Istnieją spekulacje na temat prawdziwego autorstwa pozostawionej spuścizny. Pojawiały się także hipotezy mówiące, iż Szekspir był tak naprawdę ... kobietą.

Podobne wypracowania do William Szekspir - biografia, życiorys