Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miguel de Cervantes „Don Kichot z La Manczy” - charakterystyka porównawcza don Kichota i Rolanda

Hrabia Roland jest bohaterem średniowiecznej pieśni, której głównym tematem jest wyprawa cesarza Karola Wielkiego do Hiszpanii przeciwko niewiernym. Bierze w niej udział wymieniony wyżej rycerz. Don Kichot z kolei, jest bohaterem powieści Miguela Cervantesa De Saavedry, pt.: „ Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy”. Utwór ten opowiada o podstarzałym szlachcicu, który porzucił wszystko aby stać się rycerzem.

Dwaj rycerze przedstawieni w utworach z zupełnie różnych epok. Być może Don Kichot czytał o przygodach i bojach Rolanda, który stał się tym samym inspiracją dla szlachcica aby podążać tą drogą? Tego nie wiemy. Możemy jednak, na podstawie lektury na temat ich przygód doszukać się zarówno cech wspólnych, jakimi charakteryzowali się ów rycerze, jak i różnic.

Obaj mężczyźni byli odważni i udowadniali to w walce. Byli nie ustraszeni i nie cofali się nawet wtedy, kiedy przewaga liczebna wroga była duża. W takiej sytuacji znalazł się Roland, gdy ze swoim oddziałem oddalił się od wojsk Karola Wielkiego i dysponując niewielkimi środkami musiał podjąć honorową walkę. Taka sytuacja nie jest obca szlachcicowi z La Manczy, który sam stanął przeciwko trzydziestu, a może nawet...

Podobne wypracowania