Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Żona modna” - interpretacja i analiza satyry

Satyra „Żona modna” pochodzi z pierwszego zbioru satyr, wydanego przez Ignacego Krasickiego w 1779 roku. Utwór ma charakter dialogowy - opowiada o spotkaniu starych znajomych, pana Piotra i nieznanego z imienia i nazwiska człowieka. Rozpoczyna się rozmowa na temat małżeństwa, jakie pan Piotr niedawno zawarł. Nieznajomy gratuluje mu podjęcia tej decyzji. Początkowe kilkanaście wersów to dialog, potem, aż do samego końca, następuje opowieść młodego żonkosia w formie monologu. Utwór ma formę ciągłą, nie jest podzielony na zwrotki, wersy mają najczęściej po trzynaście zgłosek, rymy w układzie aa bb cc.

„Żona modna” opowiada o niezbyt udanym małżeństwie, jakie pan Piotr zawarł z tytułową bohaterką. Problem w tym, że oboje różnią się całkowicie - pan Piotr to mieszkający na wsi szlachcic, przyzwyczajony do tradycji i życia wiejskiego. Jego żona to kobieta wykształcona w mieście, zwolenniczka najnowszych mód i światowego życia, bezkrytycznie zapatrzona we wzorce z zagranicy. Różnice charakterów i wykształcenia były widoczne od samego początku, ale jak mówi pan Piotr - kiedy rozpoczął starania o rękę przyszłej żony, nie chciał się wycofywać, by nie narobić jej wstydu, a co ważniejsze - kusiły go cztery...

Podobne wypracowania