Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierre Corneille „Cyd” - rozdarcie wewnętrzne bohatera tragikomedii

Cyd, czyli Rodryg Diaz de Bivar to tytułowy bohater tragikomedii Piotra Corneille`a. Rodryg jest rycerzem króla Alfonsa VI, panującego w XI stuleciu w Hiszpanii. Młody szlachcic kocha się w Chimenie, pięknej córce hrabiego Gomesa. Ojciec bohatera, Diego, wdaje się w sprzeczkę z Gomesem i zostaje obrażony. Prosi syna, by stoczył honorowy pojedynek z ojcem Chimeny. W pojedynku Rodryg zabija Gomesa. Musi uciekać przed karą króla. Rodryg staje na czele oddziału, który walczy z Maurami, podbijającymi Hiszpanię. Po dokonaniu wielu walecznych czynów i stoczeniu zwycięskich bitew, Rodryg zostaje bohaterem narodowym Hiszpanii. Wraca do łask króla, wybacza mu także Chimena.

Rozdarcie głównego bohatera polega na konieczności dokonania wyboru między wiernością ojcu i honorem a miłością do ukochanej. Cokolwiek Rodryg zrobi, jakąkolwiek decyzję podejmie, poniesie konsekwencje. Albo pozwoli na bezkarne obrażanie ojca, albo zrani kobietę, którą kocha. Tak czy inaczej zapłaci za swój czyn. Jak łatwo zgadnąć, podjęcie decyzji nie jest dla Rodryga łatwe. Wreszcie decyduje, że stanie do pojedynku. Po zabiciu Gomesa Rodryg udaje się do Chimeny. To bardzo charakterystyczne, że bohater nie idzie do swojego ojca, by powiedzieć mu o zwycięskiej walce, ale do ukochanej, by żądać dla siebie kary. To także dowód na rozdarcie wewnętrzne bohatera „Cyda”. Chimena prosi króla o skazanie Rodryga na śmierć, a jednocześnie ma nadzieję, że rycerz uniknie wyroku, bo nadal go kocha.

By zagłuszyć wyrzuty sumienia, Rodryg rusza na wojnę z Maurami, jest mu wszystko jedno, szuka śmierci, po raz kolejny rzucając wyzwanie losowi. Kiedy wraca z wojny jako tryumfator, ma szanse odkupić swoje winy. Stawia wtedy wszystko na jedną kartę, przed pojedynkiem z Sanktym odwiedza Chimenę, by upewnić się co do jej uczuć. Kiedy słyszy, że kobieta ciągle go kocha, postanawia walczyć o swoje  szczęście. W tym momencie kończy się rozdarcie głównego bohatera, historia zatoczyła koło. Dzięki wyjątkowej dzielności oraz rozsądkowi Rodryg znalazł wyjście z sytuacji, która wydawała się beznadziejna.

Bohater jest człowiekiem czynu, pełnym energii i dzięki temu udaje mu się wybrnąć z kłopotów. Jego rozdarcie wewnętrzne trwa tylko przez pewien czas, Rodryg wie, co wybrać i jakimi priorytetami kierować się w życiu. Kluczową sprawą wydaje się rozsądne połączenie miłości i obowiązku.

Podobne wypracowania do Pierre Corneille „Cyd” - rozdarcie wewnętrzne bohatera tragikomedii