Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierre Corneille „Cyd” - rozdarcie wewnętrzne bohatera tragikomedii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cyd, czyli Rodryg Diaz de Bivar to tytułowy bohater tragikomedii Piotra Corneille`a. Rodryg jest rycerzem króla Alfonsa VI, panującego w XI stuleciu w Hiszpanii. Młody szlachcic kocha się w Chimenie, pięknej córce hrabiego Gomesa. Ojciec bohatera, Diego, wdaje się w sprzeczkę z Gomesem i zostaje obrażony. Prosi syna, by stoczył honorowy pojedynek z ojcem Chimeny. W pojedynku Rodryg zabija Gomesa. Musi uciekać przed karą króla. Rodryg staje na czele oddziału, który walczy z Maurami, podbijającymi Hiszpanię. Po dokonaniu wielu walecznych czynów i stoczeniu zwycięskich bitew, Rodryg zostaje bohaterem narodowym Hiszpanii. Wraca do łask króla, wybacza mu także Chimena.

Rozdarcie głównego bohatera polega na konieczności dokonania wyboru między wiernością ojcu i honorem a miłością do ukochanej. Cokolwiek Rodryg zrobi, jakąkolwiek decyzję podejmie, poniesie konsekwencje. Albo pozwoli na bezkarne obrażanie ojca, albo zrani kobietę, którą kocha. Tak czy inaczej zapłaci za swój czyn. Jak łatwo zgadnąć, podjęcie decyzji nie jest dla Rodryga łatwe. Wreszcie decyduje, że stanie do pojedynku. Po zabiciu Gomesa Rodryg udaje się do Chimeny. To bardzo charakterystyczne, że bohater nie idzie do swojego ojca, by powiedzieć mu o...

Podobne wypracowania