Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Wierzyński „Lewa kieszeń” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór zatytułowany „Lewa kieszeń” pochodzi z pierwszego, młodzieńczego okresu twórczości Kazimierza Wierzyńskiego, gdy poeta był związany bardzo blisko ze środowiskiem Skamandrytów, zarówno w sensie ideowym, jak i towarzyskim. Charakterystyczne założenia estetyczne tej grupy literackiej uwidaczniają się w „Lewej kieszeni” głównie poprzez dobór tematyki, obracającej się wokół spraw życia codziennego, które najwyraźniej fascynują poetę w swej zwykłości i bijącej tajemniczym pięknem prostocie.

Podmiot liryczny wypowiada się tutaj pierwszoosobowo, opowiadając odbiorcy o swojej wędrówce przez miasto. Dla Skamandrytów stanowiło ono źródło inspiracji, głównie przez towarzyszący mu nieustannie ruch, płynność i żywiołowość. Tego typu cechy zostały uwypuklone przez zabieg osadzenia samej wypowiedzi lirycznej w ruchu: „ja” mówiące porusza się, prowadząc niejako czytelnika przez korowód stale zmieniających się obrazów: „Chodzę i gapię się ludziom na pięty,/ jak ich coś naprzód po ulicach niesie”.

Użyty w pierwszej strofie kolokwializm („gapię się”) wzmacnia efekt zamierzonej trywialności opowieści podmiotu lirycznego,...

Podobne wypracowania