Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi”- opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieła adresowane do dzieci zajmują bardzo ważne miejsce w twórczości Marii Konopnickiej. Autorka wydała między innymi takie utwory jak: „Na jagody”, „Śpiewnik dla dzieci”, „O Janku wędrowniczku” oraz „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Przyjrzyjmy się, jaki świat maluje w opowieści o małych ludzikach.

Baśń rozpoczyna się wierszowanym wstępem, w którym potwierdzone zostaje istnienie krasnoludków. Okazuje się, że odpowiadają one za drobne czynności, często niedostrzegane przez ludzi. Zbierają okruszki, czasem obracają pieczeń, mogą podjadać skwarki i cukier, lubią też opowiadać dzieciom bajki. Są to istoty bardzo małe, ale nie stanowi to dla nich problemu, a nawet jest wielkim udogodnieniem. Przecież to dzięki temu mogą docierać w różne miejsca i pozostawać niezauważonymi.

Cała opowieść składa się z dwunastu rozdziałów. Poznajemy w nim przygody krasnoludków oraz losy sierotki Marysi. Są to ciekawe historie, w których magia i dobro przeplatają się z niekoniecznie życzliwymi realiami prawdziwego świata. Za przykład można uznać opowieść snutą przy ognisku przez Koszałka – Opałka. W dawnych czasach ludzie żyli w zgodzie, byli przyjaźnie nastawieni do siebie i krasnoludków....

Podobne wypracowania