Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Lem „Dwa potwory” - streszczenie, opracowanie. Stanisław Lem „Bajki robotów”

Stanisław Lem, literatura współczesna, streszczenie, opracowanie, Bajki robotów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bajka Stanisława Lema pt.: „Dwa potwory” to przedziwna opowieść o strasznym, bardzo niezwykłym potworze, który siał popłoch wśród mieszkańców Eterny, kraju zamieszkiwanego przez Argensów, czyli Srebrzystych. Ich państwo było chronione przez wiry magnetyczne i fosy grawitacyjne, dzięki czemu żadna obca istota nie miała do niego dostępu.

Każdy król, który obejmował panowanie w tym przedziwnym kraju, dzierżył w swojej ręce niezwykłe berło, na którym tkwił napis: „Jeżeli potwór wieczny jest, to go nie ma, czyli są dwa; jeśli nic nie pomoże, strzaskaj mnie”. Przez długi czas nikt się głębiej nie zastanawiał nad znaczeniem tajemniczej sentencji, aż do chwili, w której władzę zaczął sprawować król Inhiston. Któregoś dnia okazało się bowiem, że państwo jest dotkliwie atakowane przez potężnego potwora, który pustoszył planetę, nie dając wytchnienia jej mieszkańcom. Nie pomogły żadne wyprawy przeciwko niemu, każdą machinę pokonywał.

Inhiston zarządził więc, by zbudowano elektroluda, który pokona potwora. Uczeni jednak nie mogli się pogodzić co do tego, jak ma on wyglądać i postanowili stworzyć trzech, każdy swojego. Pierwszy był Miedziany. Był tak olbrzymi, że...

Podobne wypracowania