Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Dedal i Ikar” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mit o Dedalu i Ikarze wielokrotnie pojawiał się w różnych gałęziach sztuki. Stanowił inspirację dla malarzy (Pieter Breughel – „Krajobraz z upadkiem Ikara”), rzeźbiarzy (Antoni Canova – „Dedal i Ikar”) oraz literatów, wśród których możemy wymienić Zbigniewa Herberta i jego wiersz zatytułowany „Dedal i Ikar”.

Utwór polskiego poety można podzielić na trzy części. Pierwsza jest rozmową ojca z synem, druga opisem katastrofy, a w trzeciej poznajemy komentarz poety. Mamy więc do czynienia z różnymi formami liryki – najpierw z pośrednią sytuacyjną, natomiast później, w komentarzu, z liryką bezpośrednią. Świadczą o tym użyte przez podmiot liryczny formy czasownikowe. Są one w liczbie mnogiej, co pokazuje, że postać mówiąca utożsamia się z odbiorcami wiersza, do których należy wyciągnięcie wniosków z opowieści o Dedalu i Ikarze.

Dwaj mitologiczni bohaterowie reprezentują zupełnie odmienne postawy. Wielki konstruktor zapatrzony jest w niebo. Dostrzega tęczę składającą się z najszlachetniejszych atomów, a ziemię postrzega jako misę cieni. Natomiast oczy Ikara wracają w dół, widzą rolnika orzącego pole. Młodzieniec nie potrafi zaobserwować tych...

Podobne wypracowania