Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Do Marka Aurelego” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marek Aureliusz to postać doskonale znana z historii. Był nie tylko utalentowanym i rozważnym władcą, ale także filozofem i myślicielem. W dziejach zapisał się jako stoik głoszący konieczność wstrzemięźliwości  rozsądnego korzystania z życia.

Podmiot liryczny wiersza „Do Marka Aurelego”, jak łatwo można się domyślić, zwraca się do rzymskiego cesarza. Przedstawiony zostaje on jako samotny człowiek, pogrążony w książkach. Spokojny nastrój burzą barbarzyńcy, którzy pojawiają się dookoła. Widzimy więc, że stoickie poglądy cesarza są zagrożone, a „niebo mówi obcą mową”. To właśnie z takim ostrzeżeniem zwraca się do niego postać mówiąca w wierszu. Można opisać ją jako współczesnego intelektualistę, człowieka świadomego zagrożeń, jakie niosą nowe czasy. Czy możliwa jest dzisiaj łączność z ideałami utożsamianymi przez osobę cesarza – filozofa?

Barbarzyński świat wydaje się miejscem dzikim, oderwanym od spokoju i ładu. „Srebrne larum gwiazd” ostrzega przed niepokojącymi wydarzeniami, zmianą, która na zawsze odmieni oblicze ziemi i pochłonie ją w dzikości. Jedynym lekarstwem jest światło lampy – można rozumieć je jako metaforę klasycznego ładu. To właśnie związek z tradycją i wypracowanymi...

Podobne wypracowania