Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „List od Ludożerców” – kim jest adresat liryczny wiersza Różewicza? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Różewicz adresuje swój list otwarty w sposób bardzo osobliwy. Ludożercy zdarzają się w dzikich plemionach gdzieś w głębi dżungli, gdzie nie dociera cywilizacja. Ale po co do nich słać listy otwarte, czy ktoś je przeczyta? Oczywiście poeta nie ma na myśli ludzi, którzy faktycznie zjadają przedstawicieli swojego gatunku, ale w ten niepochlebny sposób zwraca się do tych, którzy pożerają się w znaczeniu przenośnym, to znaczy żyją kosztem kogoś innego.

Poeta zwraca uwagę na drobne wykroczenia przeciw wzajemnej życzliwości. Nie piętnuje ludożerców za faktyczny kanibalizm, czy potworne zbrodnie, ale za codziennie okazywaną sobie wrogość. Przywołuje drobne incydenty, takie jak rozpychanie się w przedziale, kupowanie na zapas, zgrzytanie zębami. Właśnie te zachowania określa mianem ludożerstwa, ponieważ są one przejawem dbania o siebie, kosztem kogoś innego, kogoś słabszego. Kim więc są ludożercy i dlaczego poeta obdarza ich życzliwym epitetem „kochani”? Adresatem listu jest każdy, nikt nie pozostaje bez winy. Nawet podmiot liryczny, choć sam poucza, w ostatniej strofie stawia się w rzędzie ludożerców, pisząc w liczbie mnogiej: „nie zjadajmy się”. Jego apel dotyczy wszystkich, jest listem otwartym...

Podobne wypracowania