Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nowy wspaniały świat” to powieść Aldousa Huxleya, która ukazała się w 1932 r. Opisuje ona wydarzenia rozgrywające się w odległej przyszłości – w roku 2541 (632 r. Ery Forda). Podstawą kształtowania nowego społeczeństwa stały się technologia reprodukcyjna oraz indoktrynacja przez sen. Przyjrzyjmy się, jak wygląda „Nowy wspaniały świat” w wizji angielskiego pisarza.

Tytuł dzieła Huxleya jest ironicznym nawiązaniem do słów wypowiedzianych przez Mirandę w „Burzy” Szekspira: „O, co za widok! Tyle cudnych istot! / Piękna jest ludzkość! O nowy, wspaniały, świat, w którym żyją tacy ludzie!”. Ironicznym, ponieważ świat przedstawiony przez Huxleya pozbawiony jest różnorodności, cudowności, a przede wszystkim miłości, która wpłynęła na postrzeganie Mirandy.

Akcja powieści rozpoczyna się w Ośrodku Rozrodu i Warunkowania w Londynie Centralnym. Miejsce to jest swego rodzaju fabryką nowych ludzi. Embriony posuwają się na taśmach, a odpowiednie zabiegi czynią je zdrowymi i przygotowują do przyszłej roli, którą przyjdzie im pełnić w życiu. Społeczeństwo podzielone jest na klasy, a ich wyznacznikiem jest właśnie przydatność danych ludzi. Mamy więc alfy (najmądrzejsi, noszą szarą odzież),...

Podobne wypracowania