Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kamienie na szaniec” to powieść Aleksandra Kamińskiego, która została wydana  w 1943 r. Jej autor był żołnierzem Armii Krajowej oraz jednym z przywódców Szarych Szeregów. Dzieło to powstało na bazie autentycznych wydarzeń i opisuje historię prawdziwych ludzi, niewahających się poświęcić swojego życia dla sprawy ojczyzny.

Do powstania „Kamieni na szaniec” przyczyniły się wydarzenia z marca 1943 r. Wtedy to został aresztowany Jan Bytnar – „Rudy” – podharcmistrz pośmiertnie mianowany harcmistrzem i podporucznikiem AK. Niemcy poddali go okrutnym torturom, jednak jego postawa była tak heroiczna, że nie wydał im żadnych informacji. Inni zwierzchnicy Szarych Szeregów postanowili podjąć konkretne działania, w czasie których mieli uwolnić swego przyjaciela i innych więźniów politycznych. Dnia 26 marca 1943 r. odbyła się akcja pod Arsenałem – jedno z najważniejszych przedsięwzięć zbrojnych, dowodzonych przez Szare Szeregi. Działaniami dowodzili Tadeusz Zawadzi („Zośka) oraz Maciej Aleksy Dawidowski („Alek”). W ich trakcie uwolniono 25 więźniów (w tym „Rudego”). AK straciło trzech żołnierzy (dwóch śmiertelnie rannych i jeden pojmany...

Podobne wypracowania