Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Akcja pod Arsenałem - zwycięstwo czy porażka Buków? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Akcja pod Arsenałem to kulminacyjny moment w książce Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Jej celem było uwolnienie więźniów politycznych, wśród których znajdował się Rudy – przyjaciel Alka i Zośki. Bohaterowie ci należeli do harcerskiego zastępu Buków, a ich przyjaźń była silniejsza niż wszelkie niebezpieczeństwa. Zastanówmy się nad tym, czy akcja pod Arsenałem okazała się zwycięstwem, czy porażką.

Najpierw zastanówmy się nad tym, co przemawia za tym, że przedsięwzięcie to było sukcesem. Polska armia miała znacznie słabsze wyposażenie niż wojska niemieckie, dlatego każde jej działanie musiało być szczególnie dobrze zaplanowane, a żołnierze musieli wykazywać się wielką odwagą i męstwem. Celem akcji pod Arsenałem było odbicie więźniów politycznych, a szczególnie Rudego, który w nazistowskiej niewoli cierpiał okrutne tortury. Szare Szeregi doskonale rozegrały swoje działania i, mimo trudnej sytuacji, udało im się odbić więźniów. Sukcesem było nie tylko ich oswobodzenie, ale także pokazanie Niemcom solidarności narodowej. Poprzez tę akcję dowiedzieli się, że Polacy wcale nie zostali rozbici, ale nadal stanowią jedność, która będzie działała wspólnie.

Akcja...

Podobne wypracowania