Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Nowy wspaniały świat” to antyutopia?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya zaliczany jest do gatunku antyutopii, czyli utopii negatywnej. Dzieła tego typu przedstawiają przerażający świat, odmienny od znanego z utworów takich jak chociażby „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”.

Utopia to termin pochodzący od greckiego „outopos”, co dosłownie oznacza „nie-mejsce” (niektóre źródła wskazują także na źródłosłów od terminu „eutopia” oznaczającego „dobre miejsce). Na trafność obydwu tych teorii może wskazywać fakt, iż utopijne przedstawienia były zazwyczaj wyidealizowane, ale przedstawiały przy tym miejsca tak odległe, że niemal niedostępne dla normalnego człowieka.

Utopie często pojawiają się w literaturze. Przykładem mogą być wspominane wcześniej „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” lub też „Utopia” Tomasza Morusa, od której wzięło się to określenie. Ich cechą wspólną jest to, że pokazują mocno wyidealizowane światy i zamieszkujące je ludy. Życie w takich realiach opiera się na braterstwie i przestrzeganiu wartości moralnych. Ludzie są szczęśliwi i znają swoje miejsce w społeczeństwie. Nie jest potrzebna do tego odgórna kontrola, ponieważ nie istnieją sprzeczności...

Podobne wypracowania