„Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa - wypracowanie pod tytułem „Przygoda czwórki przyjaciół”
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wszystko zaczęło się pewnego lipcowego dnia. Marian i Julek wracali ze swojej skrytki zwanej wyspą. Byli niezwykle poruszeni, gdyż okazało się że ktoś bez ich pozwolenia przebywał w ich ukochanym zakątku i używał ich rzeczy. Przybyszem okazał się młody chłopak o imieniu Zenek. Miał skaleczoną nogę i natychmiast trzeba mu było udzielić pomocy medycznej. Istniała możliwość, że w ranę wdałoby się zakażenie lub gangrena. Zenek przebił nogę szkłem. Ula, Marian, Pestka i Julek postanowili niezwłocznie odprowadzić chorego do lekarza, ojca Uli.
Doktor Zalewski dokładnie opatrzył ranę Zenka i zalecił mu zakupienie leków. Jednak, gdy obiecał, że po skończonej pracy zawiezie chłopaka, ten obcy uciekł. Wkrótce potem dzieci odnalazły zagubionego Zenka. Jego noga krwawiła. Postanowili zorganizować mu miejsce na wyspie.
Dla Zenka Ula okłamuje ojca - mówi, że nie wie, gdzie jest Zenek, chociaż wie, że może to się źle skończyć. Wszyscy razem spędzają czas na wyspie. Przypłynął na nią Dunaj - dziki pies, którego Ula próbowała od dawna oswoić. Młodzież urządziła sobie piknik podczas którego Zenek oświadczył, że niedługo nie będzie już go w Olszynach.
Wtedy Julek i Marian zdecydowali się pojechać rowerami do Strykowa, gdzie mieliby odnaleźć wuja Zenka - Antosia, do którego chłopak zmierzał autostopem. Czas na wyspie Zenkowi umilały Pestka z Ulą. Podczas jednej z rozmów chłopak opowiadał o swoim wujku, którego bardzo ceni. Dużo podróżował, był w Indiach oraz Chinach.
Wracający ze Strykowa Julek i Marian nie mieli dobrych wiadomości. Okazało się, że w Strykowie nie budują mostu, co prawda były takie plany, ale od nich odstąpiono i nikt nie zna Antosia Janicy.
Po tej strasznej dla Zenka wiadomości Ula, Pestka, Marian i Julek zapewnili przybysza, że jeżeli tylko chce, może zostać na ich wyspie. Kilka dni później Ula była świadkiem, jak Wiktor, niesforny dzieciak z Olszyn, uderzył kamieniem Dunaja. Wtedy Zenek naskoczył na niego i zaczęli się bić. Tymczasem Dunaj zniknął z wyspy.
Pewnego dnia paczka z Olszyn poszła do sklepu. Po drodze spotkali Zenka, który ukradł jabłka z czyjegoś ogrodu. Namówił nawet Julka i Mariana do zrobienia tego samego. Kiedy później siedzieli przed sklepem, pojawiła się mama z małym synkiem w wózeczku z koniem. Gdy rozległ się dźwięk traktora, zwierzę spłoszyło się i zaczęło biec, ciągnąc ze sobą przerażone dziecko. Na szczęście uratował je Zenek.
Jednak kilka tygodni później okazało się, że Zenek ukradł pieniądze przekupce. Gdy ta wiadomość dotarła do Mariana, zapytał się przy wszystkich, czy to prawda. Zenek z pogardą odpowiedział, że tak. Po tym wydarzeniu Zenek opuścił wyspę. Przedtem odwiedził jeszcze Ulę, aby powiedzieć jej, że bardzo mu na niej zależy i wytłumaczyć, że kradł, bo był okrutnie głodny.
Marian miał plan odnalezienia Zenka. Wsiadł w autobus i wybrał się na poszukiwania. Odnalazł go w Bielicach, jednak chłopak nie chciał wracać. W tym samym czasie Ula postanowiła odrobić dług Zenka i oddać ukradzione pieniądze starej kobiecie. Marian i Julek zadbali o to, aby Zenek się o tym dowiedział. Zdecydował się wrócić.
O jego pobycie na wyspie w końcu dowiaduje się mam Pestki oraz ojciec Uli. Doktor Zalewski zaproponował „temu obcemu”, że będzie go gościł pod swoim dachem. Przybysz niechętnie zgodził się na to. Ojciec Uli rozmówił się z policjantem, a potem wyjechał, aby odnaleźć wujka Zenka. Opowiedział mu wszystko. Tymczasem chłopiec odrobił skradzione pieniądze i oddał je Uli. Dziewczyna pogodziła się z ojcem, a Zenek wyjechał do wuja Antosia, którego poszukiwał.
Jest to wspaniała przygoda, która z pewnością nie skończyła się w dniu wyjazdu Zenka z Olszyn.
Podobne wypracowania do „Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa - wypracowanie pod tytułem „Przygoda czwórki przyjaciół”
- Krzysztof Kamil Baczyński „Moce” - interpretacja i analiza utworu
- Tadeusz Konwicki - biografia, życiorys
- Niepokój egzystencjalisty w poezji Barańczaka, Szymborskiej, Różewicza
- Elementy klasyczne i romantyczne w utworze „Oda do młodości” Adama Mickiewicza
- „Przypowieść o synu marnotrawnym” - archetypy w przypowieści
- Frazeologizmy z Biblii - podaj najważniejsze przykłady wraz ze źródłem, wyjaśnij ich znaczenie, funkcję itd.
- Gustaw Flaubert „Pani Bovary” - cechy powieści realistycznej
- C.S. Lewis „Opowieści z Narnii” - charakterystyka Zuzanny
- Charles Baudelaire „Kwiaty zła” - opracowanie tomu poetyckiego Baudelaire'a
- Romantyzm a średniowiecze - Fascynacja średniowieczem w epoce romantyzmu
- Liryka opisowa - charakterystyka, znaczenie, rola, przykłady
- Henryk Sienkiewicz „Szkice węglem” - znaczenie tytułu noweli. Opracowanie
- Cyprian Kamil Norwid „Bema pamięci żałobny rapsod” - interpretacja i analiza wiersza
- Adam Mickiewicz „Do matki Polki” - motyw Stabat Mater Dolorosa - opracowanie
- Mikołaj Rej „Żywot człowieka poczciwego” - Człowiek poczciwy według Mikołaja Reja - charakterystyka, opis
- Piotr Skarga „Kazania sejmowe” - interpretacja i analiza kazań
- Jan Kasprowicz „Akordy jesienne” - interpretacja i analiza wiersza
- Turpizm w twórczości Jana Andrzeja Morsztyna
- Markiz de Sade - biografia, życiorys
- Motyw samotności w literaturze - opracowanie