Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Szkice węglem” - znaczenie tytułu noweli. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Szkice węglem, czyli epopeja pod tytułem: co się działo w Baraniej Głowie” to nowela, którą Henryk Sienkiewicz napisał podczas swojego czteroletniego pobytu w Stanach Zjednoczonych (1876-1880). Inspiracją do napisania noweli była wieść z Polski, o toczonych w Warszawie dyskusjach na temat samorządu wiejskiego. Sienkiewicz napisał utwór aktualny w ówczesnych mu czasach. Przy pisaniu „Szkiców węglem”, Sienkiewicz posłużył się felietonami z „Gazety Polskiej”, np. o problemie głupich wójtów, księży wyklinających herezje oraz ateizmie.

W powszechnym znaczeniu, szkic jest to zarys pewnej sytuacji lub przedmiotu, wstępna koncepcja otwierająca dane zagadnienie. W noweli „Szkice węglem” Henryk Sienkiewicz nakreślił sytuację na polskiej wsi w II połowie XIX wieku. Utwór składa się z wielu luźnych, w żaden sposób nie połączonych ze sobą epizodów, by w ogólny sposób naszkicować czytelnikowi losy mieszkańców Baraniej Głowy.

Autor przedstawił realia polskiej wsi w czasach, kiedy zostało wprowadzone uwłaszczenie chłopów. Wieś w noweli Sienkiewicza jest smutna, szara i biedna, przedstawiona w pesymistycznej kolorystyce. Chłopi niczym się od...

Podobne wypracowania