Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz Polski w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego - narodziny niepodległości - opracuj temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego prezentuje kilka funkcjonujących równolegle koncepcji nowej Polski, ukazanych z pozycji obiektywnego obserwatora, który żadnej z nich nie uznaje za lepszą lub gorszą od innych, nie dajac również ostatecznej odpowiedzi na pytanie, która z nich jest optymalną drogą do odbudowy Polski po dwóch wiekach niewoli i kataklizmie I wojny światowej. Upostaciowaniem takiej ideowej ambiwalencji jest postać głównego bohatera - Cezarego Baryki - który zetknie się z kilkoma odmiennymi koncepcjami naprawy kraju, po trochu krytykując, a po trochu popierając każdą z nich.

Pierwszą z wizji nowej Polski, z jaką młody bohater zetknie się po powrocie z emigracji, będzie koncepcja promowana przez Szymona Gajowca - wysokiego urzędnika Ministerstwa Skarbu, reprezentującego formujące się struktury państwowe. Gajowiec widzi odrodzenie Polski w systematycznych, przeprowadzanych z cierpliwością i wedle określonego planu reformach, z których najważniejszymi byłyby zmiany w systemie agrarnym, szkolnictwie i służbie zdrowia, połączone również z bardziej przemyślaną polityką zbrojną. Rządowy notabl jest zdecydowanym przeciwnikiem krwawej i niszczycielskiej w swoim żywiole rewolucji, jaka gotuje...

Podobne wypracowania