Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Racheli

Rachela to córka żydowskiego karczmarza. Na weselu pojawia się, gdyż jest ciekawa gości z miasta. Szybko okazuje się, że kobieta jest w stanie znaleźć wspólny język z niektórymi z nich.

To postać o przekonaniach wybitnie młodopolskich. Jej światopogląd nacechowany jest dekadentyzmem, a miłość do poezji i piękna uwidacznia się w rozmowach z Poetą: „ale za to, kędy spojrzę, to widzę poezję żywą, zaklętą, tę świętą, i tym jestem szczęśliwa”. Tak właśnie Rachela opisuje swój sposób patrzenia na świat. Doskonale rozumie się z Poetą, razem wpadają na pomysł, by „upoetycznić” nieco wesele i zaprosić Chochoła.

Nawiązując rozmowę z Poetą nie jest nieśmiała, przestraszona. Prowadzi z nim równą wymianę zdań. To kobieta oczytana i wyedukowana, która mieszkając wraz z ojcem w karczmie, zdobywała wiedzę i poznawała literaturę tak, że teraz może dorównać inteligencji. Taka konsekwencja w dążeniu do celu na pewno jest godna podziwu. Przywiązanie Racheli do modernistycznego światopoglądu (chłopomania, demokracja) jest tak silne, że wbrew woli ojca udziela kredytów chłopom. Przejawem ludomanii są słowa skierowane do Poety, gdy ten wróży jej, że zakocha się w chłopie: „Mam do chłopców...

Podobne wypracowania