Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Wierzyński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Wierzyński urodził się 27 sierpnia 1894 roku w Drohobyczu. Pierwsze lata dzieciństwa spędził w rodzinnej miejscowości oraz w pobliskim Chyrowie.

W miejscu urodzenia uczęszczał poeta do szkoły podstawowej. Kilka lat później jego rodzina przeniosła się do Stryja. Tam Wierzyński został zapisany do gimnazjum klasycznego. W roku 1912 zdał maturę. Następnie rozpoczął studia na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim. Na początku wybrał polonistykę, romanistykę oraz filozofię. Jednak już rok później udał się do Wiednia, gdzie postanowił kształcić się na kierunkach takich jak slawistyka, germanistyka i filozofia. Zdobył więc wszechstronne wykształcenie, był niezwykle inteligentny i oczytany.

Mężczyzna nie pozostał obojętny wobec trudnej sytuacji politycznej, jaka panowała wówczas w Polsce. W latach młodzieńczych uczestniczył w spotkaniach Drużyn Strzeleckich i innych niepodległościowych organizacji młodzieżowych. Kiedy wybuchła I wojna światowa, także brał udział w walkach. Wstąpił dobrowolnie do polskiej ochotniczej formacji wojskowej. Następnie został wcielony do armii austriackiej. Mężczyzna trafił nawet do obozu jenieckiego, ponieważ został schwytany po nieudanej bitwie. Na szczęście udało mu się zbiec w roku 1918. Jakiś czas ukrywał się...

Podobne wypracowania