Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Mewa” - recenzja dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mewa” – czteroaktowy dramat Czechowa, napisany w 1895 roku – nie cieszyła się popularnością wśród współczesnych Czechowowi czytelników. Mimo wystawienia w teatrze, utwór okazał się fiaskiem w dorobku pisarskim autora. Trochę niesłusznie i, moim zdaniem, zbyt pochopnie oceniono negatywnie próbę szerszego spojrzenia na literaturę i sztukę, co jest tematem przewodnim dramatu. Czechowowi zarzuca się często brak dynamizacji, nadmierne „gadulstwo”, podczas gdy mogłaby je zastąpić akcją wciągającą bohaterów w nieprzewidywane wydarzenia. Mam na myśli również pozostałe jego dramaty.

W „Mewie” także dostrzegamy pewną ospałość postaci, szczególnie w przypadku Trieplewa, nieszczęśliwego syna swojej matki (popularnej aktorki), miotającego się między niedocenieniem (przedstawienie na scenie napisanej przez niego sztuki kończy się klęską), chęcią zaistnienia w świecie literatury a niemożnością uczynienia decydującego kroku, który przyniósłby mu sławę i chwałę. Na Trieplewie i jego podejściu do sztuki jednak się nie kończy – Czechow ukazuje nam również inne postawy wobec otaczającej rzeczywistości. Przedstawia więc Irenę Arkadinę, czyli matkę Konstantego,...

Podobne wypracowania