Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - tragizm człowieka złagrowanego. Opracowanie zagadnienia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Utwór Gustawa Herlinga Grudzińskiego przedstawia wstrząsającą historię więźniów sowieckich łagrów. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jak ciężkie próby przyszło znosić ludziom uwięzionym w obozach.
Termin człowiek złagrowany oznacza postawę człowieka, który w obliczu tragedii przebywania w sowieckich więzieniach odrzuca wszelkie wartości i zasady. Jego celem jest przede wszystkim przetrwanie, nawet kosztem innych. Takich bohaterów ukazuje nam Grudziński w swojej powieści.
Człowiek osadzony w obozie sowieckim każdego dnia obserwuje cierpienie innych ludzi, doświadcza bólu i poznaje, jak bardzo okrutny potrafi być los. Więźniowie codziennie są zmuszani do wyczerpującej pracy. Władze obozu przydzielały rozmaite prace, które były wykonywane od świtu do zmierzchu. Fizycznie zmęczeni więźniowie nie potrafili czasami wypełniać swoich obowiązków dobrze, a za to czekały ich kary. Tragizm człowieka złagrowanego możemy rozpatrywać w dwóch kategoriach. Z jednej strony dramatyczne było to, co musiał on robić, widzieć i przeżywać. Z drugiej zaś to wewnętrzne doznania, myśli i emocje sprawiały, że więzień tracił swoje człowieczeństwo. Okazuje się, że w niezwykle ekstremalnych sytuacjach ludzie są zdolni do wielu poświęceń i złych uczynków. W utworze poznajemy bohaterów, którzy okradali i bili towarzyszy swojej niedoli. Dowiadujemy się, że dumne i czyste dotąd kobiety sprzedawały swoje ciała za kromkę chleba, ponieważ nie mogły znieść głodu. Te wprost niewyobrażalne cierpienia i rozterki wewnętrzne sprawiały, że człowiek zmieniał swój światopogląd, a jego jedyną wartością stawało się życie, przetrwanie.
Grudziński w swoim utworze przedstawia wiele dramatycznych scen, wydarzeń i sytuacji. Wydaje mi się, że tragizm więźniów sowieckich obozów polegał też między innymi na rozbieżności uczuć i czynów. Przebywający w łagrach ludzie niejednokrotnie posiadali dobre serce i szczere chęci, jednak trudna sytuacja zmuszała ich do działania wbrew sobie i swoim przekonaniom . Myślę, że żyjący tam ludzie mimo wszystko nie tracili nadziei na odzyskanie wolności, ale przytłoczeniu okrutną rzeczywistością musieli wypełniać rozkazy i przestrzegać zasad.
Tragizm człowieka złagrowanego ma wiele aspektów. Przede wszystkim dramatyczny jest sam fakt uwięzienia, utraty wolności i przebywania w nieludzkich warunkach. Więźniowie przezywali konflikty wewnętrzne zastanawiając się, czy postępować zgodnie z sumieniem, czy może tak , aby przetrwać. Zmieniali się każdego dnia, bo widzieli za dużo bólu i doświadczali cierpienia.
Podobne wypracowania do Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - tragizm człowieka złagrowanego. Opracowanie zagadnienia
- Jan Andrzej Morsztyn „Cuda miłości” - cechy sonetu na przykładzie wiersza Morsztyna
- Stanisław Trembecki „Lew i mucha” - analiza i interpretacja bajki
- List miłosny w literaturze - charakterystyka gatunku na wybranych przykładach
- Filozofia renesansu zawarta w pieśniach Jana Kochanowskiego - opracowanie
- Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - interpretacja opowiadania
- Leopold Staff „Ars poetica” - interpretacja i analiza wiersza
- Krzysztof Kamil Baczyński „Chore myśli” - interpretacja i analiza
- Archetyp kobiety - kobieta w literaturze. Opracowanie, przykłady
- Wisława Szymborska „Na wieży Babel” - Wiersz Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel” uświadomił mi... - wypracowanie
- Opis sarny
- Flaubert „Pani Bovary” - opracowanie powieści
- Bolesław Prus „Placówka” - obraz wsi polskiej w II połowie XIX wieku. Opis
- Tragedia grecka - Edyp i Kreon - charakterystyka porównawcza
- Maria Dąbrowska „Marcin Kozera” - charakterystyka bohaterów
- Motto „Konrada Wallenroda” - Znaczenie motta w „Konradzie Wallenrodzie”. Opracowanie
- Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - miłość i śmierć w poezji
- Zbigniew Herbert „Apollo i Marsjasz” - interpretacja i analiza wiersza
- Legenda o Wandzie i Niemcu - streszczenie
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - prawda historyczna i fikcja literacka w powieści
- Mój idol - opis - Hannah Montana