C.S. Lewis „Listy starego diabła do młodego” - opis wybranych sposobów kuszenia człowieka w książce
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Clive Staples Lewis w swojej książce „Listy starego diabła do młodego” przedstawia opis metod, pozwalający diabłom sprowadzać ludzi na złą drogę, kusić ich i w konsekwencji opanować ludzką duszę. Potrzebna jest im do zaspokojenia diabelskiego głodu i zespolenia z przywódcą piekła, nazywanym Naszym Ojcem z Otchłani. Diabły wykorzystują ludzkie wady i słabości, podsycają chwile zwątpienia, manipulują człowiekiem tak, by stał się narzędziem w ich ręku.
Jednym ze sposobów kuszenia jest ogłupianie swojej ofiary, przemawianie do niej za pomocą emocji a nie argumentów, bo argumentami posługują się aniołowie. Kusić należy drobnymi kroczkami, delikatnie i nienachalnie, ale stanowczo. Diabły powinny umacniać w człowieku jego wady, na przykład zamiłowanie do hazardu, nałogów, takich jak pijaństwo czy obżarstwo. Zadaniem diabłów jest przekształcenie tych nałogów i słabości w uzależnienie, a jednocześnie sprawienie, by człowiek nie zauważył tego, że jest uzależniony i słaby. W ten sposób będą w stanie zapanować nad człowiekiem. Do kuszenia należy wybrać odpowiednią porę - będzie ono skuteczniejsze, kiedy człowiek jest zmęczony. Niezykle istotne jest nakłonienie człowieka do ulegania popędowi seksualnemu, sprawienie by popęd kierował ludźmi a nie oni nim, by wybierali dużą liczbę partnerów seksualnych. Najlepsza, z punktu widzenia diabłów, żona dla kuszonego mężczyzny to kobieta nowoczesna, pozbawiona wiary, taka która odciągnie go od zasad religii.
W opanowaniu duszy ludzkiej diabłom mogą pomagać inni ludzie, szczególnie ci, których dusze są już w posiadaniu diabłów. Ludzie tacy powinni kierować się swobodą obyczajową, gonić za nowinkami i skupiać się na przyszłości. Generalnie, dobrym sposobem jest zapewnienie człowiekowi nieustannej serii rozrywek, tak by nie miał czasu zająć się teraźniejszością, skupić nad tym, co robi tu i teraz, nie mógł pomyśleć i zastanowić się nad sobą. Dlatego tak ważny jest ten pęd do nowości, ale nie można sprawić, by rozrywki sprawiały człowiekowi radość. Musi się on w nich zatracać i ciągle pragnąć czegoś nowego. W zejściu na złą drogę pomoga też ośmieszanie chrześcijaństwa i proponowanych przez nie wartości, na przykład przez innych ludzi. Wyśmiewanie katolików i wiary pozwala osłabić przekonania obiektu diabelskich zakusów, zwanego przez diabły nie człowiekiem, ale pacjentem.
Kusić można także w czasie modlitwy. Ważne jest, by pacjent nie modlił się bezpośrednio do Boga, ale zadawalał jego wizerunkami i przedstawieniami, na przykład krzyżem czy obrazem. Modlitwa ma być mechaniczna i bezmyślna, polegająca na odklepywaniu pacierza a nie rozmowie z Bogiem. Podobnie z chodzeniem do kościoła - najlepiej sprawić, by człowiek odwiedzał różne świątynie a nie wybierał stałego miejsca, gdzie uczestniczy we mszy.
Podobne wypracowania do C.S. Lewis „Listy starego diabła do młodego” - opis wybranych sposobów kuszenia człowieka w książce
- Maria Dąbrowska „Marcin Kozera” - charakterystyka bohaterów
- Motto „Konrada Wallenroda” - Znaczenie motta w „Konradzie Wallenrodzie”. Opracowanie
- Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - miłość i śmierć w poezji
- Zbigniew Herbert „Apollo i Marsjasz” - interpretacja i analiza wiersza
- Legenda o Wandzie i Niemcu - streszczenie
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - prawda historyczna i fikcja literacka w powieści
- Mój idol - opis - Hannah Montana
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - Podróż niejedno ma imię - rozprawka
- Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - problematyka utworu
- Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - Motyw miłości w „Konradzie Wallenrodzie”. Opracowanie
- Samuel Beckett „Czekając na Godota” - problematyka sztuki
- Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie
- List do Jesieni
- Dante „Boska komedia” – opracowanie i interpretacja
- Motyw wsi w utworach literackich. Obraz wsi w literaturze różnych epok - opracowanie tematu
- „Kartoteka” Tadeusza Różewicza jako dramat absurdu
- Zbigniew Herbert - biografia, życiorys
- Włodzimierz Odojewski - biografia, życiorys
- Biblia - Listy Apostolskie - geneza, interpretacja
- Antoni Czechow „Romans z kontrabasem” - interpretacja, opracowanie opowiadania