Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis filmu - Martin Scorsese „Wyspa Tajemnic”

Mój ulubiony film to „Wyspa Tajemnic” w reżyserii Martina Scorsese, który wyreżyserował również takie filmy jak: „Kasyno”, „Aviator” czy „Infiltracja”. Powstał on na podstawie powieści kryminalnej „Wyspa skazańców” autorstwa amerykańskiego pisarza Dennisa Lehane. Autorem scenariusza jest Laeta Kalogridis, natomiast zdjęcia wykonał Robert Richardson.

Akcja filmu rozgrywa się w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia na wyspie Shutter Island położonej w pobliżu Bostonu. W tym niedostępnym dla ludzi miejscu, gdzie dotrzeć można jedynie specjalnie wynajętym promem, znajduje się instytucja, która przypomina szpital-więzienie dla psychicznie chorych przestępców. Dostają się oni tam, ponieważ w żadnym innym miejscu nikt nie podjąłby się ich leczenia. Ucieczka stamtąd jest praktycznie niemożliwa. Jednak udało się to jednej z pacjentek, Rachel (Emily Mortimer). W celu jej odnalezienia  i rozwikłania tej tajemniczej zagadki na wyspę przybywa weteran II Wojny Światowej, obecnie szeryf federalny, Teddy (Leonardo DiCaprio) wraz z partnerem Chuckiem (Mark Ruffalo), przydzielonym mu przez przełożonych.

Po kilku dniach śledztwa detektywi dochodzą do wniosku, że zaginiona kobieta wiedziała coś na temat dziwnych praktyk, jakie przeprowadzane są na pacjentach tej instytucji i dlatego jeszcze mocniej angażują się w jej odnalezienie. Dyrektor szpitala oferuje szeryfom swoje wsparcie. Udziela odpowiedzi na zadawane pytania, organizuje spotkania z personelem oraz chętnie służy swoją wiedzą. Udostępnia lekarstwa Teddowi, któremu bardziej niż zwykle przeszkadza migrena. Jednak od kiedy przyjmuje tabletki, inaczej postrzega rzeczywistość.  Zaczyna on dostrzegać rzeczy, na które wcześniej nie zwracał uwagi. Niestety, to nie koniec złych wiadomości, ponieważ wszystko sprzysięga się przeciwko głównemu bohaterowi i do wyspy nadciąga niebezpieczna burza, która przeszkadza w prowadzeniu prac, a co gorsza pozbawia wszystkich kontaktu ze stałym lądem. 

Teddy odkrywa, że jeden z przebywających tam pacjentów jest odpowiedzialny za śmierć jego żony, na którym poprzysiągł się zemścić. Jednak w odnalezieniu go przeszkadza fakt, iż żaden z przebywających tam chorych nie wie nic o jego istnieniu. Na domiar złego, agent FBI, podejrzewa, że przebywa on w bloku „C”, miejscu strzeżonym przez wielu strażników, niedostępnym dla wszystkich, do którego dostać można się wyłącznie za przyzwoleniem i w obecności dyrektora placówki bądź naczelnika więzienia. Czy Teddy rozwikła zagadkę tajemniczego zniknięcia Rachel i jaki w tym udział może mieć dyrektor Cawley? Czy odnajdzie on zabójcę swojej żony?

Reasumując, sądzę, iż jest to niezwykle ciekawy i trzymający w napięciu film, który może przysporzyć widzowi wielu pozytywnych emocji, a co najważniejsze z pewnością nie znudzi. Warto również zaznaczyć, iż na szczególną uwagę zasługuje gra Leonarda DiCaprio, który doskonale wcielił się w rolę Teddy'ego Danielsa i w całości oddał charakter tej złożonej postaci. Dodatkowym atutem tego dramatu jest piękna muzyka, która stopniowo buduje napięcie i staje się niejako kolejnym bohaterem filmu.

Podobne wypracowania do Opis filmu - Martin Scorsese „Wyspa Tajemnic”