Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hasła programowe pozytywizmu - emancypacja kobiet w „Lalce” Bolesława Prusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Problem emancypacji kobiet stał się jedną z powszechniej dyskutowanych i poruszanych kwestii. Wiązał się z sytuacją zaistniałą w kraju po upadku powstania styczniowego. Wiele rodzin pozostało wówczas bez środków do życia, ponieważ ich główni żywiciele, czyli mężczyźni polegli w walce lub zostali zesłani na Syberię. Postawione w takiej sytuacji kobiety zaczęły pracować. Niestety znalezienie godnego stanowiska okazywało się niezwykle trudne. Większość prac była wykonywana głównie przez mężczyzn. Stąd tak żywe zainteresowanie hasłem emancypacji kobiet i konieczność wcielenia go w życie.

Prus nie był gorącym zwolennikiem pracy zarobkowej kobiet. Nie widział też w tym zdrożności, jeśli była to jedyna droga, by przetrwać. Krytykował jednak niektóre głośne, krzykliwe hasła ruchu kobiecego. W jego powieściach pojawia się wiele postaci emancypantek, ich przykłady można znaleźć chociażby w „Lalce”.

W powieści mamy wiele doskonałych kreacji kobiecych. Oprócz salonowej, pustej lalki - Izabeli Łęckiej, pojawiają się również kobiety, których sposób zachowania świadczy o wysokim poziomie świadomości potrzeb i praw. Doskonałym przykładem jest tutaj postać Heleny Stawskiej. To kobieta, która straciła...

Podobne wypracowania