Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Najciekawsze literackie portrety psychologiczne - portret psychologiczny Raskolnikowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego nazywana jest powieścią psychologiczną, ponieważ autor skupia się na analizowaniu motywów i stanów psychicznych bohaterów ukazując, jaki mają wpływ na podejmowane przez nich działania. Decyzje bohaterów wynikają z ich stanów psychicznych, emocji, nastrojów, a nie tylko i wyłącznie z przemyśleń i doświadczeń. Główną postacią powieści jest były student Rodion Raskolnikow, niedoszły prawnik. Młody mężczyzna żyje niezwykle skromnie i ciągle doskwiera mu brak pieniędzy. Ta nieustanna  bieda powoduje, że Raskolnikow czuje się wyłączony ze społeczeństwa, zobojętniały. Ma jednak dość rozumu, by pojąć sytuację, w jakiej się znalazł, nieciekawe położenie jego rodziny – siostry i matki zadłużających się, by przysyłać mu pieniądze.

Wszystkie te fakty poznajemy dzięki wewnętrznemu monologowi Rodiona – student, rozmawiając ze sobą w myślach, zdaje sobie sprawę, że niewiele może zrobić, by pomóc najbliższym. Nic nie zdziała, jeśli nie zdecyduje się na radykalne posunięcie. Tym posunięciem jest zamordowanie starej lichwiarki, której pieniądze pozwolą mu odmienić swój los. Rodion nie jest człowiekiem złym – sądzi, że pewien typ ludzi ma prawo...

Podobne wypracowania